بیماری منییر یکی از علل مهم مراجعه بیماران مبتلا به سرگیجه است. در این بیماری که اصطلاحا به نام فشار گوش یا هیدروپس شناخته می شود ، فشار مایعات گوش داخلی بالا می رود ، در صورتی که درباره این بیماری اطلاعات جامعی نیاز دارید توصیه میکنم این مقاله دکتر نسرین یزدانی جراح و متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران را تا انتها مطالعه کنید ؛ چراکه نکات کلیدی مهمی در خصوص این بیماری ، تغذیه مناسب و بایدها و نبایدهای این عارضه بیان شده است که شما را در کنترل و درمان بیماری هیدروپس راهنمایی می کند.

بیماری منییر - دکتر یزدانی

بیماری منییر ناهنجاری گوش داخلی است که می تواند به حملات سرگیجه و کاهش شنوایی منجر شود ؛ در بیشتر موارد ، فشار گوش یک طرفه است اما می تواند دو طرفه هم باشد. هیدروپس در سنین میانسالی شایع تر است اما در هر سنی می تواند رخ دهد. این بیماری یک بیماری طول کشنده است ولی درمان های گوناگون می تواند به تسکین علائم و به حداقل رساندن تاثیر دراز مدت بر روی زندگی کمک کند.

علل بیماری منییر

علت این عارضه نامعلوم است ؛ علائم هیدروپس ، می تواند در اثر تجمع مایع و بالا رفتن مایع در گوش داخلی باشد. در اثر افزایش فشار مایعات گوش داخلی بیماری منییر می تواند علامت دار شود. فاکتورهایی که بر روی این تجمع مایع یا ترشح زیاد آن اثر می گذارند و در بروز فشار گوش دخیل هستند ، عبارتند از :

 • افزایش تولید مایع آندولنف ، کاهش جذب مایع آندولنف به دلیل انسداد یا انسداد آناتومی و واکنش های ایمنی بر علیه محل تخلیه مایع گوش داخلی یا آندولنفاتیک داکت
 • واکنش های ایمنی بدن به ارگان های گوش داخلی
 • عفونت ویروسی
 • سابقه ژنتیکی ( این بیماری می تواند به صورت فامیلی رخ دهد. )

علائم بیماری منییر

فشار مایع داخل حلزون گوش یا آندوسف بالا رفته و سبب ایجاد علائمی مانند سرگیجه دورانی ، افت شنوایی ، حس عصبی ، وزوز گوش و احساس پری گوش می شود.فرد مبتلا به هیدروپس می تواند یکی از علائم یا هر چهار علامت بالا را داشته باشد اما تا زمانی که سرگیجه ایجاد نشده نمی توان تشخیص منییر گذاشت. زمان سرگیجه بیمار مبتلا به منییر از 20 دقیقه تا چندین ساعت متغیر است. سرگیجه واقعی دورانی است و بیمار احساس می کند که محیط به دور او می چرخد یا خود او داخل یک تاب و جسم مدور است و به دور محیط می چرخد. سرگیجه همراه همراه با حمله استفراغ ، تهوع و تعریق همراه است؛ با حرکت دادن سر این حالات بدتر می شود. همراهی سرگیجه با استفراغ سبب ترس زیادی برای همراهان می شود.دقت داشته باشیم در هر گونه سرگیجه ، تهوع و استفراغ حتما باید به فکر مسائل دیگر مانند آریتمی قلبی و مشکلات قلبی باشیم. توصیه می شود در مواردی که بیمار علائم مذکور را دارد حتما به اورژانس مراجعه نماید. بیماری که سابقه حملات مشابه را دارد و تشخیص بیماری منییر برای او از قبل توسط متخصص گوش و حلق و بینی داده شده می تواند موقع ایجاد سرگیجه دورانی از داروهای ضد تهوع و ضد سرگیجه مثل اندانسترون ، دیازپام و دیمن هیدرینات استفاده نماید.حملات سرگیجه منییر در طی رانندگی و در حین کار می تواند برای بیمار خطرناک باشد لذا به بیماران مبتلا به منییر توصیه می شود داروهای خود را به طور ناگهانی و بدون اطلاع پزشک معالج تغییر ندهد. علائم معمولا دوره ای است ، این حالات مداوم یا دوره ای هستند در ابتدا افت شنوایی خفیف در فرکانس های پایین است اما در صورت عدم درمان می تواند شدید و در همه فرکانس ها باشد و گاهی منجر به کری کامل می شود.

توضیحات دکتر یزدانی در رابطه با جراحی بیماران منییر

عوارض بیماری منییر چیست ؟

این بیماری ، بیماری غیر قابل پیش بینی می باشد ؛ می تواند از کم شدن خفیف شنوایی تا پیش رفت افت شنوایی به صورت از دست رفتن دائمی شنوایی رخ دهد ؛ علائم از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت است ؛ این بیماری به درجات مختلفی زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد ؛ سرگیجه ناشی از بیماری منییر می تواند در فعالیت های روزمره بیمار تداخل ایجاد نماید ؛ بنابراین تشخیص به جا و به موقع بیماری ، درمان بیماری و جلوگیری از پیشرفت موارد خفیف بیماری با درمان به موقع بسیار مهم می باشد.

چه زمان باید توسط بهترین جراح گوش تهران معاینه شویم ؟

اگر شما علائم بیماری هیدروپس شامل حملات سرگیجه ، افت شنوایی ، وزوز گوش و احساس پری در گوش را دارید به دکتر یزدانی ، متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران مراجعه کنید.

بیماری منییر- دکتر یزدانی

تشخیص بیماری منییر یا هیدروپس در تهران

تشخیص این عارضه مستلزم موارد زیر است :

 • وجود شرح حال دو حمله سرگیجه که هر یک حدود 20 دقیقه یا طولانی تر رخ داده باشد. ( معمولا حملات منییر بیشتر از 12 ساعت طول نمی کشد. )
 • کاهش شنوایی که با تست شنوایی یا سنجش گوش اثبات شده باشد.
 • وزوز کردن گوش و احساس پری گوش
 • تمام بیماران منییر همه علائم را به طور همزمان ندارند ؛ گاهی سرگیجه بر افت شنوایی مقدم است و در بعضی از موارد ،افت شنوایی به خصوص در فرکانس های پایین همراه با وزوز گوش ، علامت بالا رفتن فشار مایعات در کوکلا یا حلزون گوش ( کوکلا ، منییر مقدم بر افت شنوایی است. )

ارزیابی شنوایی چگونه انجام می شود ؟

معمولا در شنوایی سنجی در ابتدای بیماری ، افت شنوایی در فرکانس های پایین وجود دارد ؛ ولی با پیشرفت بیماری ، تمام فرکانس ها دچار افت شنوایی می شود.

ارزیابی تعادل

در بیماران مبتلا به بیماری منییر ، ارزیابی تعادل با تست های مختلف قابل انجام است ؛ این تست ها شامل تست ECOG ، VNG VEMP می باشد ؛ بهترین دکتر گوش در تهران شما بر اساس معاینه و شرح حال ممکن است هر یک از این تست ها را برای شما درخواست کند.

بیماری منییر- دکتر یزدانی

مراحل اولیه درمان بیماری منییر در تهران

در بیماری هیدروپس در مرحله اول ، تغییر در مدل زندگی کردن است ؛ تغییر به صورت کاهش مصرف نمک و افزایش مصرف آب و مایعات می باشد. به طور اشتباه به بیماران منییر توصیه می شود که از مصرف مایعات پرهیز کنند ؛ اما افزایش فشار مایعات داخل گوش ربطی به افرایش مصرف مایعات ندارد و به الکترولیت های داخل مایع درون گوش بستگی دارد ؛ لذا هر چه بیشتر مایعات مصرف شود ؛ دفع نمک بیشتر است ؛ کم آبی بدن بسیار خطرناک است.

فیلم تزریق داخل گوش – درمان بیماری منییر

درمان بیماری منییر چگونه است ؟

درمان های دارویی مثل بتاهیستین و سینازین توصیه می شود. گاهی منیر با بیماری میگرن همراهی و هم پوشانی دارد و بیماران مبتلا به میگرن هم می توانند علائم کامل منیر را نشان دهند ممکن است پزشک معالج برای درمان بیماری منییر در تهران ؛ مجبور به استفاده از داروهای ضد میگرن باشد.یکی دیگر از روش های کنترل حملات منیر و سرگیجه تزریق داخل گوش یا intu tympanic injection است. در تزریق داخل گوش با استفاده از سوزن های بسیار نازک دارو به داخل فضای داخلی گوش فرستاده می شود. معمولا از کورتون ، دگزامتازون یا متیل پردنیزولون استفاده می کنیم. مصرف کورتون داخل گوش مزیت رساندن غلظت های بالای دارو به داخل فضای گوش داخلی را دارد. در این روش دارو مستقیم از دریچه بیضی و دریچه گرد وارد گوش داخلی و حلزون می شود.

درمان بیماری منییر در تهران با دکتر یزدانی

 • در این روش کورتیکواستروئید مستقیم وارد گوش می شود و عوارض جانبی ندارد. تزریق کورتیکواستروئید برای کنترل سرگیجه بیمار مبتلا به منییر توصیه می شود و ممکن است هیچ اثری بر روی سایر علائم مثل وزوز گوش و افت شنوایی نداشته باشد. در این روش به فواصل معین 1 هفته یا بیشتر بر اساس تشخیص بهترین متخصص گوش ، حلق و بینی در تهران تزریق داخل گوش انجام می شود.
 • در بعضی بیماران مبتلا به منییر که شنوایی قابل توجهی ندارند و افت شنوایی از 50 دسی بل بیشتر است و فرد مبتلا به تزریق های مکرر گلوکورتیکوئید پاسخ نداده می توان از جنتامایسین استفاده کرد. جنتامایسین یک داروی آنتی بیوتیک است که اثرات سمی برای سیستم تعادلی دارد و مصرف داخل گوش آن می تواند سرگیجه را کنترل کند.
 • بهترین متخصص گوش و حلق و بینی می تواند از مصرف دگزامتازون به متیل پردنیزولون یا جنتامایسین برای کنترل سرگیجه استفاده کند. در تزریق داخل گوش با سوزن های بسیار کوچک که مخصوص این کار هست دارو تزریق می شود و خطر پارگی دائم پرده گوش کمتر از 1% است.
 • بعد از تزریق ، بیمار به مدت 10 دقیقه در وضعیت خاص می خوابد از خوردن ، قورت دادن ، آب دهان و صحبت کردن پرهیز می کند.در مواردی که افراد مبتلا به بیماری منییر به درمان دارویی تزریق داخلی گوش پاسخ نمی دهد و حملات کنترل نمی شوند می توان از عمل جراحی دکمپرشن ، ساک آندولف ، قطع عصب و وستیبولار یا تخلیه تمام لابیرنت ، لابیرنتکتومی استفاده کرد.

بایدها و نبایدهای بیماران منییری

 • یکی از سوالات متداول بیماران منییری در رابطه با تغذیه است. به صورت کلی بیش از 4 ساعت فستینگ یا روزه داری برای بیماران منییری توصیه نمی شود. دکتر یزدانی متخصص گوش و حلق و بینی تهران به این دسته از بیماران توصیه می کنند که فواصل بین غذا خوردن خود را بیش از 4 ساعت نکنند و حتما در طی 4 ساعت چیزی را بخورند و بیاشامند.
 • یک اشتباه رایج در بین بیماران منییری این است که گفته می شود نباید آب زیاد نوشید ، چون فشار مایع داخل گوش بالا است ؛ در حالی که به هیچ عنوان این موضوع صحت ندارد و آب نخوردن خوب موجب می شود تا حملات منییر تشدید پیدا کند. بررسی ها نشان می دهند که اگر بالانس مایعات بدن درست باشد ، مصرف زیاد آب و برقرار کردن حجم کافی ادرار می تواند به کم شدن نمک بدن کمک کند و به بیماران منییری توصیه می شود که ، بیشتر از حالت عادی آب و مایعات بنوشید.
 • کم کردن میزان نمک نیز به تمامی بیماران توصیه می شود. لازم است روزانه یک تا یک و نیم گرم نمک بیشتر مصرف نشود. 1 الی 1.5 گرم چیزی معادل ¾ قاشق چای خوری نمک یا یک قاشق چای خوری نمک سر خالی می باشد. در واقع اگر بیماران عزیز نمکدان را از سفره های غذایی خود حذف بکنند ، می توانند به این هدف دست پیدا کنند. ؛ بنابراین لازم است از مصرف غذاهای شور ، چیپس ، پفک ، خیار شور و غذاهای کنسروی و غذاهای فریز شده جلوگیری شود. دقت داشته باشید که اگر به توصیه ها و مواردی که ذکر شد ، عمل کنید ، نیازی نیست غذای جداگانه ای برای این دسته از بیماران پخته شود.
 • غذاهای کنسروی غذاهایی هستند که معمولا در تهیه اون ها نمک زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از غذاها فراوری شده هستند و برای تهیه آن ها از نمک زیادی استفاده می شود. معمولا غذاها برچسب دارند و بیماران می توانند برچسب روی مواد خوراکی را نگاه بکنند تا اگر قصد داشتند تا چیزی مصرف بکنند ، دقت داشته باشند که بیش از 1.5 گرم در روز نباید نمک مصرف کنند.
 • بیماران منییر چه غذاهایی نباید بخورند ؟ توصیه می شود زمانی که به رستوران مراجعه می کنید ، از مصرف سس های گوناگون به دلیل استفاده از نمک زیاد ، خودداری نمایند. همچنین به صورت کلی غذاهای رستورانی ، نسبت به غذاهای خانگی دارای نمک بیشتری هستند ، به همین دلیل بهتر است از غذاهای رستورانی ، فست فودها و غذاهای کنسروی کمتر استفاده شود. دقت داشته باشید که حجم غذاهای رستورانی معمولا زیاد است و معمولا نمک زیادی در تهیه آن ها استفاده شده است ؛  به همین دلیل بهتر است یک وعده غذایی رستورانی را در دو وعده میل نمایید تا به این ترتیب نمک کمتری دریافت شود. همچنین لازم است سوسیس و کالباس کمتری مصرف شود.

نمک را با چه چیزی می توان جایگزین نمود ؟

بیماران می توانند نمک را با سیر ، لیمو و یا آب نارنج جایگزین کنند و از مزه دهنده های طبیعی به عنوان نمک استفاده کنند.

نکات مهم در مواد غذایی مورد استفاده در بیماران منییر

 1.  سدیم مونو گلوتامات یا mng ماده خوراکی هست که در فرایند فریز شدن و تهیه مواد پروسسینگ مثل سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار می گیرد. لازم است بیماران منییر زمانی که به رستوران می روند ، بپرسند تا از این ماده در تهیه غذای آن ها استفاده نشده باشد ؛ چرا که mng ماده است که سدیم یا نمک بدن را بالا می برد ، توصیه می شود به جای این ماده از روغن ، سرکه در سالاد استفاده شود. دقت داشته باشید که این ماده در غذاهای آسیایی ، نودل و غیره وجود دارد.
 2. نکته مهم دیگر این است که این افراد باید مصرف کافئین را محدود کنند. چای کم رنگ مصرف کنند ، کافئین را به صورت نوشابه های انرژی زا ، سودا ، شکلات که سدیم مونو گلوتامات هم دارد ، کمتر استفاده کنند. بعضی از بیماران به صورت طولانی مدت کافئین مصرف می کنند ؛ در حالی که مصرف زیاد کافئین برای این افراد به صورت عادت تبدیل شده است. این دسته از افراد اگر به صورت یک باره کافئین مصرفی بدن خود را کم کنند ، ممکن است حملات میگرن آن ها عود کند. در واقع بیماری منییر و میگرن بیماری است که همپوشانی دارند و در بیشتر موارد بیماران به هر دو این بیماری ها چار هستند و اغلب افراد میگرنی چای زیادی مصرف می کنند. به همین دلیل به این دسته از افراد توصیه می شود اگر چای پررنگ میل می کنند ، حتما چای خود را کمرنگ کرده و سپس میل نمایند و میزان کافئین مصرفی خود را محدود نمایند.
 3. استفاده از نوشابه ها انرژی زا یا سودا ، شکلات و پنیرهای پروسس شده به این دسته از بیماران یه هیچ عنوان توصیه نمی شود.
 4. ممکن است برخی از بیماران الرژی غذایی و یا دارویی داشته باشند ، برای مثال ممکن است یک بیمار به نوشابه حساسیت داشته باشد و یا برای مثال مصرف آجیل موجب تشدید حملات منییر در این افراد شود. به همین دلیل توصیه می شود لیستی از مواردی که در طی 48 ساعت قبل از حملات منییر ، مصرف کرده اید ، تهیه نمایید ؛ چرا که ممکن است در این لیست با غذاهایی برخورد نمایید که ممکن است حمله منییر شما را افزایش دهد.

سایر نکات مهم و بایدها و نبایدهای بیماران مبتلا به منییر

 • دقت داشته باشید که علاوه بر مصرف نمک ، مصرف شکر نیز در این دوران توصیه نمی شود.
 • بیمارانی که سلیاک دارند و یا به گلوتن غذا حساسیت دارند ، یعنی به گندم و آرد حساسیت دارند ، احتمال ابتلا به بیماری منیر در این افراد بیشتر است و اگر بیماری به سلیاک دچار است باید توجه داشته باشد تا نمک مصرفی خود را کاهش دهد. در انتها ذکر این نکته لازم است که افراد مبتلا به آلرژی باید حتما آلرژی خود را کنترل نمایند.
 • ورزش کردن می تواند باعث کنترل حملات منییر شود به خصوص اگر ورزش کردن به صورت منظم انجام شود. ورزش منظم می تواند حملات منییر را کاهش دهد.
 • یکی از نکات مهم در همین خصوص منع سیگار و دود می باشد ، که خود موجب تشدید حملات منییر می شود. به همین دلیل به افرادی که به بیماری منییر مبتلا هستند ، توصیه می شود ، سیگار خود را ترک کرده و به هیچ عنوان از قلیان استفاده نکنند.
 •  زمانی که احساس سرگیجه وجود دارد ، یا احساس می کنید ممکن است دچار حمله منییر شوید یا احساس هیدروپس ، گرفتگی گوش ، وزوز گوش ، سر درد و سرگیجه وجود دارد ، مصرف غذاهایی که پتاسیم بالایی دارند مثل موز و یا گوجه توصیه می شود ؛ چرا که ثابت شده است مصرف غذاهایی با پتاسیم بالا و سبزیجات تازه می تواند حملات منییری را کاهش دهد.
 • بیماران مبتلا به منییر بهتر است مصرف الکل را قطع کنند ؛ چرا که نوشیدنی های الکی می تواند حملات منییر را افزایش دهد و برخی از داروهای انتی اسید و مسهل ها که به صورت زیادی در دسترس هستند و در داروخانه ها به فروش می رسند ، ممکن است موجب تشدید منییر شوند.
 • همچنین در انتها توصیه می شود که بیماران مبتلا به منییر خواب کافی داشته باشند ؛ چرا که خواب کافی و منظم حملات منییر را کنترل می کند.

مراحل پیشرفت بیماری منییر

بیماری منیر بیماری نا شناخته ای است که سیر آن در هر بیمار با بیمار دیگر متفاوت است و مراحل آن برای همه یکسان نیست. ممکن است در بیماری سریع پیش برود و در بیماری دیگر آهسته و کند و یا متوقف شود.

سرگیجه های ناگهانی به صورت معمول بین 20 دقیقه الی 24 ساعت ممکن است طول بکشند. گاهی بیمار به کم شنوایی موقت نیز دچار می شود. وجود سرگیجه در همه بیماران در مرحله اول وجود ندارد گاهی هیدروپس یا افزایش فشار داخلی مایعات در کوکنار است و فشار گوش می‌تواند بالا باشد که در چنین شرایطی بیمار از پری گوش شکایت دارد. بدون حملات واضح سرگیجه و یا از افت شنوایی فرکانس های پایین بدون سرگیجه شاکی است.

گاهی شدت سرگیجه ها کاهش پیدا می کند اما وزوز گوش و کم شنوایی افزایش می یابد. در سیر بیماری با افزایش حملات سرگیجه و افت شنوایی بیماری به سمت خاموش و آرام شدن پیش می‌رود.

گاهی در تعداد کمی از بیماران حتی در مرحله دیر هنگام مشکلات تعادلی هنوز مشاهده می شوند اما ممکن است سرگیجه ها ناپدید شوند درجاتی از عدم تعادل به علت ضعف سیستم وستیبولار همیشه وجود دارد که با توان بخشی بر طرف می‌شود .

توصیه های مهم در رابطه با بیماری منییر

رعایت برخی روش های درمانی به کاهش حملات بیماری منیر کمک زیادی می کند. به همین دلیل توصیه می شود در شرایطی که عوارض این بیماری ظاهر می شود ، به نکات زیر توجه داشته باشید :

 1. اگر دچار سرگیجه شدید ، بهتر است دراز بکشید و یا بنشینید. در حملات شدید به بیمار توصیه می‌شود تا یک هفته رانندگی نکند.
 2. زمانی که به سرگیجه دچار هستید برخی موارد مثل نور شدید ، حرکات ناگهانی ، مطالعه ، تماشای تلویزیون با نور زیاد و مدت طولانی ، گرسنگی طولانی مدت خوردن بعضی غذاها ، بی آبی بیشتر از ۴ ساعت ، ممکن است نشانه ها و علائم را تشدید کند ؛ به همین دلیل توصیه می شود استراحت کنید تا علائم شما برطرف شود.
 3. برای بازگشت به فعالیت های روزمره خود عجله نداشته باشید.
 4. در هنگام بروز سرگیجه و بعد از آن لازم است استراحت نمایید.
 5. انجام تمرینات توانبخشی در صورت داشتن مشکلات تعادل مزمن ، می تواند کمک کننده باشد. دوره های توانبخشی بعد از بر طرف  شدن فاز حاد بیماری و کنترل سرگیجه توصیه می‌شود.

راهکارهای موثر در جلوگیری از علائم بیماری منییر

یکی از شایع ترین علائم بیماری منییر ، سرگیجه می باشد. در صورت که سرگیجه های شما شروع شد ، می توانید از راهکارهای زیر استفاده نمایید :

 • پرهیز از مصرف غذاهای شور : مصرف نمک و غذاهای شور موجب افزایش فشار خون شده و می تواند سرگیجه شما را تشدید نماید. می‌توانید به جای نمک از سرکه و آب لیمو بدون نمک استفاده کنید .
 • کاهش مصرف الکل ، تنباکو و کافئین : باید بدانید که مصرف کافئین ، تنباکو و الکل ، تعادل مایعات گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. بر خلاف تصور عوام مصرف زیاد مایعات در بیماران منیر توصیه می‌شود. مصرف سبزی ، میوه های پر پتاسیم مثل گوجه مفید است. از روش‌های خیلی خوب برای کنترل بیماری منیر تزریق دگزامتازون داخل گوش می باشد با استفاده های تزریقات داخل گوش می ‌توان سرگیجه را کنترل کرد. عموما این روش بدون درد است و داخل مطب انجام می‌ شود.

تست های تشخیصی بیماری منییر کدام است ؟

بیماری منییر به بیماری میگرن شباهت زیادی دارد ؛ به همین دلیل امکان داشت در گذشته این دو بیمار با یکدیگر به اشتباه گرفته شوند. در حال حاضر با پیشرفت علم این اشتباه به کمترین میزان ممکن رسیده است از طرفی این دو بیماری با هم همپوشانی دارند و تعدادی از افراد منیر مبتلا به میگرن هم هستند. در ادامه مهم ترین راه های تشخیصی برای این بیماری بیان شده است :

شنوایی سنجی : تست شنوایی مشخص می کند که صداها در گوش بیمار تا چه میزان قابل شنیدن می باشد. به صورت کلی افرادی که به بیماری منییر دچار هستند ، در شنیدن فرکانس های میانی و پایین مشکل دارند. در صورت پیشرفت بیماری ، تمامی محدوده فرکانسی شنوایی ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.

ارزیابی تعادل : بیمارانی که دچار این مشکل هستند در هنگام بروز سرگیجه ، احساس عدم تعادل می کنند. این حالت موقتی بوده اما ممکن است برخی از مشکلات تعادلی تداوم پیدا کند. آزمایش هایی که از نظر تعادل عملکرد گوش داخلی را ارزیابی می کند. پزشک شما ممکن است برای تصمیم ‌گرفتن نوع درمان تست های تعادلی متفاوتی درخواست کند.

بهترین جراح گوش تهران - دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی از انجمن جهانی جراحان سرو گردن IFHONS international federation of oncology و فلوشیپ اتولوژی نورو اتولوژی جراحی قاعده جمحمه head and neck ، استاد تمام  (full professor) و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک بورد تخصصی در رشته گوش حلق و بینی می باشند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

دکتر نسرین یزدانی