در جامعه‌ای که زیبایی به عنوان یکی از ارزش‌های فردی و اجتماعی مورد توجه واقع شده است، بهبود ظاهر و احساس خودمان از جایگاه بسیار مهمی برخوردار است. در این راستا، جراحی گوش به عنوان یکی از روش‌هایی که می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس و رفاه روانی فرد کمک کند، مورد توجه قرار گرفته است. اتوپلاستی، یا جراحی زیبایی گوش ، به عنوان روشی از جراحی که با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته و دسترسی به جدیدترین دستگاه‌های پزشکی انجام می‌شود، می‌تواند بهبودی چشمگیری در شکل و اندازه گوش‌ها و همچنین در تقویت اعتماد به نفس افراد داشته باشد.

دکتر نسرین یزدانی، با تخصص و تجربه خود در زمینه عمل زیبایی گوش و اتوپلاستی، به عنوان یک پیشرو و متخصص در این زمینه، به‌طور مداوم به استفاده از روش‌های نوین و به‌روز در این حوزه متعهد است. با توجه به اینکه جراحی گوش نیازمند همزمانی دقت علمی و هنری است، انتخاب یک پزشک با تجربه و شهرت همچون دکتر یزدانی می‌تواند برای هر فردی که به دنبال بهبود ظاهر و اعتماد به نفس خود است، گامی مهم و مطمئن باشد.

در این مقاله، به بررسی روند درمانی و زیبایی اتوپلاستی توسط دکتر یزدانی می‌پردازیم، تا به شما کمک کنیم تصمیم مناسبی درباره انجام این روش برای بهبود ظاهر و اعتماد به نفس خود گرفته اید.

 

جراحی گوش - دکتر نسرین یزدانی

 

داوطلب ایده آل برای عمل زیبایی گوش در تهران

 • افرادی که از ناهنجاری ظاهر گوش رنج می برند ، در هر سنی می توانند از مزایای جراحی گوش و بازیابی اعتماد به نفس از دست رفته ، و نارضایتی از شکل ظاهری گوش خود ، تحت درمان قرار گیرند. البته جراحی گوش اغلب در کودکان بین 5 تا 15 سال انجام می شود.
 • در سن 5 سالگی گوش ها تقریباً به رشد کامل خود رسیده اند و بنابراین این کار می تواند ، برای خلق اعتماد به نفس ، زمانی که کودک مدرسه رفتن را آغاز می کند ، به منظور جلوگیری از مورد تمسخر قرار گرفتن توسط کودکان دیگر ، مفید واقع شود.
 • البته علاوه بر لزوم تکامل رشد گوش ها ، بعنوان یکی از فاکتورهای دخیل در تعیین داوطلبی برای بهره مندی از روند اتوپلاستی ، برخورداری از سلامت عمومی خوب و داشتن انتظارات منطقی ، از آنچه به وسیله جراحی زیبایی گوش قابل اجرا می باشد ، نیز از مواردی است که باید در تعیین داوطلبی بیمار ، مد نظر قرار داده شود.

چه تفاوتی بین جراحی زیبایی گوش و جراحی درمانی گوش وجود دارد ؟

درواقع مهم ترین تفاوت این جراحی ها در این است که عمل زیبایی گوش که با نام اتوپلاستی نیز شناخته می شود ، روی ظاهر گوش ها و لاله گوش تمرکز دارد. در طی روند عمل گوش تلاش می شود تا برجستگی ، عدم تقارن و بزرگی گوش ها رفع و اصلاح شود. جراحی زیبایی گوش کاملا زیبایی بوده و هیچ تاثیری در کاهش و شنوایی گوش ها نخواهد داشت همچنین دقت داشته باشید که این جراحی فقط برداشتن پوست نیس بلکه غضروف ها نیز شکل داده می شوند ؛ این در حالی است که جراحی درمانی با هدف هایی مثل برداشتن بافت های اضافی پشت پرده گوش ، از بین بردن بافت استخوانی آلوده ، ترمیم بافت های آسیب دیده ، درمان عفونت های مکرر گوش ، درمان تومور عصب شنوایی روی قاعده جمجمه انجام می شود.

فیلم جراحی زیبایی گوش

بیماری های گوش مربوط به چه قسمت هایی است ؟

از جمله بیماری های مربوط به گوش که با انجام عمل جراحی جمجه قابل درمان است به موارد زیر می توان اشاره نمود :

 • کم شنوایی حسی – عصبی
 • اختلال عملکرد گوش استاش
 • بیماری منییر
 • میگرن دهلیزی
 • سرگیجه وضعیتی

عمل گوش با چه خطراتی همراه است ؟

جراحی زیبایی گوش مانند هر پروسه درمانی و زیبایی خطرات خاصی را به همراه دارد. البته باید این نکته را در نظر داشته باشید که با رعایت مراقبت های پس از جراحی گوش و همچنین مراجعه به یک جراح گوش خوب می توانید خطرات و عوارض ناشی از آن را به کمترین میزان ممکن برسانید. به صورت کلی نیز عمل اتوپلاستی از جمله عمل های ایمن بوده و عارضه جدی به دنبال ندارد. با این حال در ادامه به برخی از خطرات و عوارض جراحی زیبایی گوش اشاره شده است :

 1. عفونت
 2. خونریزی
 3. باقی ماندن جای بخیه های جراحی
 4. غیر قرینگی گوش ها در محل قرارگیری
 5. واکنش های آلرژیک
 6. تصحیح بیش از حد
 7. عوارض مربوط به داروی بیهوشی

اطلاعات مهم  قبل از عمل جراحی زیبایی گوش

جراحی  گوش عمل ظریف و دقیق میکروسکوپی است که با وسایل ظریف گوش تحت بیهوشی عمومی در اتاق عمل  وتحت   نظارت  متخصص  بیهوشی    توسط دکترنسرین  یزدانی    فوق تخصص گوش و شنوایی انجام میشود .

 • صفر تا صد  عمل توسط جراح شما  انجام  میشود
 • قبل از عمل  و قبل از بیهوش  شدنشما پزشک معالج خود دکتر یزدانی را در اتاق عمل ملاقات میکنید .
 • لازم است  قبل از جراحی کردن گوش  در ساعتی که قبلا به شما اطلاع داده شده در بیمارستان (امیراعلم یا دی) یا مرکز جراحی  حاضر  باشید
 • وجود همراه برای شما الزامی است
 • روز عمل ازمایشات قبل عمل   مشاورات انجام شده با پزشک قلب در صورتی که برای شما درخواست  شده و کپی  اخرین نوار گوش خود را با خود همراه داشته باشید .  در صورتی که سی تی اسکن برای شما درخواست  شده حتما روز عمل  همراهتان باشد
 • شب قبل از عمل حتما  استحمام کنید  .شستن  بدن و موها  قبل از عمل واجب است
 • در صورتی که داروی خاصی مصرف  میکنید حتما به اطلاع پزشک  برسانید .بعصی دارو ها لازم است  قبل از عمل قطع شود مثلا اسپرین باید  ۵ تا۴  روز قبل از عمل جهت پیشگیری از خون ریزی قطع شود
 • داروهای فشار خون   دیابت  تیرویید   را طبق روال قبلی تا روز قبل از عمل مصرف کنید
 • از مصرف مواد رقیق کننده  خون مثل زنجبیل    سیر   ویتامین E  یک هفته قبل از عمل پرهیز کنید این مواد با رقیق کردن خون سبب خون ریزی میشوند
 •  برای جراحی گوش حد اقل ۶تا ۷ ساعت ناشتا بودن   کامل لازم است لذا دقت کنید  ناشتا بودن به معنی  کامل نخوردن هیچ گونه غذا  شیر و  …مواد دیگر است .     ناشتا بودن  به جهت القا بیهوشی اسان تر   قبل از عمل واجب است
 • ساعت حضور شما در مرکز حراحی   یا بیمارستان   ساعت   عمل نیست برای انجام جراحی زیبایی گوش  و یا هر جراحی دیگری لازم است  چند ساعت قبل در مرکز حاصر باشید
 • هر گونه حساسیت دارویی یا سابقه قبلی از بیناری را حتما قبل از عمل به  دکتر یزدانی و پزشک بیهوشی که با شما صحبت  میکند   اطلاع دهید
 • سرماخوردگی همراه  با سرفه یا تب خال تازه  میتواتد دلیل کافی برای به تعویق انداختن   جراحی  باشد لذا در صورت داشتن موارد بالا  به شماره های مطب یا خطوط ۰۹۱۲۱۲۷۱۱۶۵      ۰۹۱۲۱۲۷۱۹۸۷     با  تلفن  یا  پیامک اطلاع دهید ‌
 • روز عمل حتما کپی کارت شناسایی  همراهتان باشد
 • در بیماران زیر ۱۸ سال همراه  بودن پدر و یا قیم قانونی  حتما باید روز عمل  در مرکز برای جراحی شدن گوش حاضر  باشد .

اینفوگرافیک مراقبت های بعد از جراحی زیبایی گوش

جراحی گوش - دکتر یزدانی

عملکرد جراحی گوش

 • روند عمل زیبایی گوش تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی طی 1 الی 2 ساعت به طول می انجامد.
 • ابتدا جراح گوش برش باریکی را به منظور دسترسی به غضروف گوش در قسمت چین پشت گوش ایجاد می نماید.
 • سپس غضروف تغییر شکل داده می شود و پوست اضافه برداشته می شود، بعد از قسمت برش خورده به سر متصل خواهد شد.

فیلم درمان بیرون زدگی لاله گوش با اتوپلاستی 

نتیجه عمل زیبایی گوش

 1. جراحی گوش در کودکان به دلیل اینکه دارای غضروف نرم و انعطاف پذیرتری هستند، می تواند نتایج مطلوب و مورد رضایت تری را داشته باشند.
 2. اتوپلاستی در افراد بزرگسال مانند دلیل اینکه غضروف گوش محکم تر و انعطاف پذیری کمتری را نسبت به کودکان دارا می باشد سخت تر است.

نکته ای که باید در مورد نتیجه این عمل متذکر شد این است که :

 1. متقاضیان باید انتظارات معقولانه ای از نتیجه اتوپلاستی در تهران ، داشته باشند.
 2. هیچ عمل جراحی وجود ندارد که انتظارات همگان را براورده کند لذا توصیه میشود این عمل فقط برای افرادی که مشکل دفرمیتی زیادی دارند انجام شود و جراحی روتین و فرا گیری نیست.
 3. قابل ذکر است که جراحی لاله گوش عمل ظریفی است و بهتر است که توسط جراح متخصص گوش که در زمینه جراحی گوش تجربه و مهارت کافی دارد صورت بگیرد.
 4. دست کاری بیجای گوش برای ایجاد زیبایی های که در تصورات بیمار وجود دارد اصلاً توصیه نمی شود.

جراحی گوش - دکتر یزدانی

ریکاوری بعد از جراحی گوش

 • هر چند ممکن است تا چند روز بعد از جراحی زیبایی گوش ، بیمار احساس درد داشته و اصطلاحاً گوش های او ذق ذق کند ، ولی بازگشت به حالت نرمال ، تقریباً چند ساعت بعد از تکمیل عمل ، اتفاق می افتد.
 • داروهای تجویز شده توسط بهترین متخصص گوش، حلق و بینی تهران ، به تسکین درد کمک می کند. چند روز بعد از جراحی گوش ، پانسمان اطراف سر با پوشش های مخصوص جراحی ، که باید چند هفته مورد استفاده قرار گیرد ، جایگزین می شود. در این مرحله ، بخیه ها نیز برداشته می شوند.
 • بیماران اتوپلاستی باید از خوابیدن بر روی پهلو ، در طول دو هفته اول بعد از جراحی زیبایی گوش خودداری نمایند. تقریباً دو هفته بعد از عمل گوش ، بیشتر بیماران می توانند فعالیت های نرمال خود را از سر گرفته ، و به زندگی عادی خود باز گردند.
 • بعد از بهبود کامل گوش ها ، معمولاً جای زخم بر روی سطوح پشتی گوش ها مشاهده می شود. این جای زخم ها ، با گذر زمان محو می شوند و به دلیل مهارت جراح گوش در استقرار آن ها در موقعیت های استراتژیک ، به هیچ عنوان قابل رویت نمی باشند.

جراحی گوش در تهران - دکتر یزدانی

شستشو و حالت دادن موها بعد از جراحی زیبایی گوش

 • بعد از تکمیل روند عمل گوش ، گوش ها باید به مدت چند روز برای بهبود برش های اتوپلاستی ، پانسمان شوند. از آن جایی که مراقبت از پانسمان و جلوگیری از خیس شدن آن ها بسیار حائز اهمیت است ، شما نمی توانید تا زمان برداشته شدن آن ها از روی برش ها ، موهای خود را بشویید. دکتر یزدانی بهترین جراح گوش تهران بهترین راهکارها را به شما ارائه می دهد.
 • بهتر است درست قبل از مراجعه به مرکز درمان برای قرار گرفتن تحت جراحی ، موهای خود را بشویید تا در دوره بعد از جراحی گوش ، موذب نباشید. البته حمام کردن و شستشوی بدن با دقت بالا ، به طوری که پانسمان روی گوش ها خیس نشود ، بلامانع می باشد.
 • وقتی پانسمان برداشته شد ، شما می توانید طبق روال نرمال ، موهای خود را بشویید ، یا حتی به سالن زیبایی بروید. به منظور جلوگیری از وارد آوردن ضربه به گوش ها و ایجاد احساس درد در گوش ها ، در زمان شستشوی موها دقت لازم را به کار ببندید.

فیلم اتوپلاستی با دکتر نسرین یزدانی ، بهترین جراح گوش تهران

مدل دادن به موها بعد از اتوپلاستی

از آن جایی که در طول روند عمل زیبایی گوش ، برش ها در موقعیت های استراتژیک در پشت گوش ایجاد می شوند ، بعد از بهبود زخم ها نیازی به نگران بودن در خصوص دیده شدن جای زخم ها ، و نیاز به پوشش دادن آن ها با مو وجود ندارد. بنابراین بعد از سپری شدن روند بهبود ، می توانید موهای خود را به هر مدل دلخواه حالت داده و حتی آن ها را از پشت ببندید.زیرا به سختی زخم ها قابل دید می باشند و نیازی به پنهان کردن انها نیست.

جراحی زیبایی گوش درد دارد؟

در حین اتوپلاستی، به دلیل استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی، دردی احساس نخواهید کرد. با توجه به اهمیت عمل گوش به خصوص گوش میانی و لزوم جراحی دقیق و انجام انها با میکروسکوپ بیهوشی عمومی برای جراحی های گوش میانی و داخلی ارجح است . اما بعد از جراحی، ممکن است کمی درد و ناراحتی داشته باشید که معمولاً با داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح قابل کنترل است. جراحی گوش جزو جراحی های پر درد نقسیم بندی نمیشود .اما گاهی سرگیجه بعد از عمل وجود دارد . میزان درد و ناراحتی بعد از جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع جراحی: جراحی های پیچیده تر معمولاً درد و ناراحتی بیشتری نسبت به جراحی های ساده تر دارند.ولی در کل جراحی های گوش جزو جراحی های دردناک تقسیم بندی نمیشوند
 • میزان برش: برش های بزرگتر معمولاً درد و ناراحتی بیشتری نسبت به برش های کوچکتر دارند.
 • آستانه تحمل درد: هر فرد آستانه تحمل درد متفاوتی دارد.و این نکته بسیار مهم است

در اینجا چند نکته برای کاهش درد و ناراحتی بعد از جراحی گوش آورده شده است:

 • داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح خود را طبق دستور مصرف کنید.بهتر است قبل از شروع درد از استامینوفن هر ۸ ساعت یکی استفاده کرد
 • از کمپرس سرد برای کاهش تورم استفاده کنید. گذاشتن کمپرس سرد در ۴۸ ساعت اول توصیه میشود و بعد از ان حوله گرم در کاهش درد موثر است .
 • سر خود را بالاتر از سطح قلب خود نگه دارید. بالا گذاشتن سر به کاهش ورم کمک میکند.
 • از فعالیت های سنگین خودداری کنید. از فین کردن بپرهیزید .
 • نوشیدن مایعات گرم و پرهیز از بی ابی به کنترل درد کمک میکند.
 • از مصرف دخانیات و الکل خودداری کنید.
 • در صورت بروز درد شدید و غیر قابل کنترل و یا خون ریزی شدید یا سایر عوارض، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.
 • بهترین سن برای جراحی گوش به نوع جراحی و دلیل آن بستگی دارد.

به طور کلی:

اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش):

 • معمولاً بین 5 تا 14 سالگی انجام می شود.
 • حداقل سن ۷سالگی است، زمانی که گوش به طور کامل رشد کرده است.
 • انجام این عمل زیبایی گوش قبل از مدرسه رفتن می تواند به کودک کمک کند تا از نظر اجتماعی اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.اما بهتر است در مواردی که بیرون زدگی گوش شدید نیست تا سنین بالاتر صبر کرد .

نمونه جراحی گوش توسط دکتر نسرین یزدانی

 

جراحی ترمیمی گوش:

 • سن خاصی ندارد و می تواند در هر سنی انجام شود.در زیر ۱۰ سال در صورتی که پرده گوش پاره باشد و استخوان عفونی نباشد بهتر است جراحی گوش به تعویق بیفتد.
 • این نوع جراحی برای اصلاح نقص های مادرزادی یا اکتسابی گوش انجام می شود.

کاشت حلزون گوش:

 • معمولاً بین ۸ماهگی تا 3 سالگی انجام می شود. کاشت حلزون هر چه در سنین پایین تری انجام شود نتیحه بهتری دارد .
 • در این سن، مغز انعطاف پذیری بیشتری برای یادگیری زبان دارد.
 • اما می تواند در سنین بالاتر نیز انجام شود.

در نهایت، بهترین راه برای تعیین اینکه چه زمانی برای جراحی گوش مناسب هستید، مشورت با یک جراح گوش و حلق و بینی است. بسته به محل مشکل یک طرفه یا دو طرفه بودن مشکل گوش خارجی پرده گوش گوش داخلی یاداستخانچه های گوش میانی جراح زمان بندی متفاوتی به شما پیشنهاد میدهد.

 

جراحی گوش - دکتر یزدانی

 

بهترین جراح گوش تهران - دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی از انجمن جهانی جراحان سرو گردن IFHONS international federation of oncology و فلوشیپ اتولوژی نورو اتولوژی جراحی قاعده جمحمه head and neck ، استاد تمام  (full professor) و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک بورد تخصصی در رشته گوش حلق و بینی می باشند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مرتضی
مرتضی
1 سال گذشته

سلام . برای آترزی گوش توضیحی ندادید و مطلبی نذاشتید؟

هدیه
هدیه
3 ماه ها گذشته

مطالب کاملی بود ممنونم از شما

دکتر نسرین یزدانی

2
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x