رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی ، به دلایل مختلف از جمله ترمیم آسیب دیدگی پس از سانحه ، اصلاح مشکلات تنفسی یا نقص مادرزادی و یا ناخشنودی از ظاهر بینی ، انجام می شود. تغییرات احتمالی که جراح می تواند در حین جراحی بینی ، در بینی ایجاد کند ، شامل تغییر در اندازه و زاویه بینی ، صاف کردن پل بینی ، تغییر شکل نوک بینی ، باریک شدن سوراخ های بینی و مواردی از این قبیل ، می باشد. دکتر نسرین یزدانی  جراح متخصص گوش و حلق و بینی در تهران به شمار می رود.

 

جراحی زیبایی بینی- دکتر یزدانی

 

مدت زمان عمل بینی ، بسته به نوع جراحی و تغییرات مورد نظر ، متفاوت است. اما معمولا این عمل دو ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام می شود. البته در اکثر موارد روش بیهوشی عمومی ، در صورت برخورداری بیمار از سلامت جسمانی کامل ، ارجح می باشد.

تکنیک های جراحی زیبایی بینی

رینوپلاستی به دو روش باز و بسته ، انجام می شود :

جراحی بینی باز

در روش باز ، یک برش کوچک در بافت جداکننده حفره های بینی ، ناحیه کلوملا ، ایجاد می شود و به جراح اجازه می دهد ، تا دید بهتر و دسترسی آسان تری ، به ساختار داخلی بینی داشته باشد. جراح به راحتی می تواند ، ساختار بینی را در موقعیت طبیعی خود قرار دهد. با گذشت زمان ، برش ها به خوبی بهبود می یابند و قابل رویت نیستند. رینوپلاستی باز معمولا مداخله ای است و با جراحی ترمیمی انجام می شود ؛ چون هدف ساختار بینی است. این روش توسط جراح ، به بیمارانی توصیه می شود ، که نیاز به تغییرات اساسی دارند.

جراحی بینی بسته

اما در روش بسته ، هیچ برشی در پوست ایجاد نمی شود و صرفا برش ها ، در داخل حفره بینی خواهند بود. استخوان و غضروف از داخل بینی ، تغییر شکل داده می شود. جراح بینی برای افزایش دقت ممکن است ، از آندوسکوپ استفاده کند. از آنجا که برش در داخل بینی قرار دارد ، گردش خون در پوست مختل نمی شود. اما جراح میدان دید محدودی خواهد داشت. به همین دلیل جراحی بینی بسته ، فقط به افرادی توصیه می شود که می خواهند تغییرات جزئی داشته باشند. جراحی بینی بسته ، چندین مزیت منحصر به فرد دارد ؛ از جمله زمان جراحی کوتاه تر ، بهبود گردش خون ، کاهش تورم ، نتیجه طبیعی تر و بهبودی سریع تر.جراحی زیبایی بینی بسته ، برای تغییر شکل جزئی نوک بینی محبوبیت بیشتری دارد. برش در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود و اثر زخم ، قابل رویت نخواهد بود. در این روش جراحی زیبایی بینی ، جراح باید شناخت کاملی از آناتومی بینی داشته باشد. این روش کمتر تهاجمی است که به معنی ، کاهش زمان بهبودی و همچنین تورم بعد از عمل است.

دلایل رایج جراحی بینی

 • کوتاه کردن بینی بلند
 • صاف کردن بینی کج یا پیچ دار
 • کوچک کردن بینی
 • برقراری تعادل میان اجزای صورت
 • کاهش پهنای نوک بینی
 • برداشتن قوز بینی
 • بهبود تنفس

چه کسانی نمی توانند جراحی بینی انجام دهند ؟

جراحی بینی ، در صورت ابتلای فرد به مشکلات و بیماری هایی چون دیابت کنترل نشده ، آرتروز ، بیماری ریوی و قلبی ، اختلالات خونی ، آلرژی شدید ، کلسترول بالا ، استعمال دخانیات یا نوشیدن بیش از حدالکل ، فشار خون بالا و بارداری انجام نمی شود. اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید و نباید برای 2 تا 3 روز ، مصرف دارو را متوقف کنید ، جراحی زیبایی بینی گزینه مناسبی برای شما نیست.

فرایند جراحی رینوپلاستی

جراحی زیبایی بینی معمولا سرپایی انجام می شود ؛ یعنی پس از جراحی ، نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست. جراحی بینی را می توان تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی انجام داد. در بیهوشی عمومی ، بیمار کاملا خواب است. اما در بی حسی موضعی ، بینی با تزریق دارو بی حس می شود و بیمار کاملا هشیار است ؛ ولی دردی را احساس نمی کند. ابتدا جراح برش هایی در حفره بینی ایجاد می کند. در موارد دشوارتر ، جراح پایه بینی را نیز برش می زند. سپس استخوان و غضروف داخلی ، را تغییر شکل می دهد و ظاهری خوشایندتر ، ایجاد می کند.

تاثیر پوست در جراحی زیبایی بینی

کیفیت پوست نقش مهمی در نتیجه جراحی دارد. بیماران با پوست بسیار ضخیم ، ممکن است تغییر مشخصی در ساختار استخوان زیرین پس از جراحی ، مشاهده نکنند. از طرف دیگر ، پوست جزئی ترین بی نظمی یا نقص استخوانی را پنهان نمی کند.

مراقبت های پس از جراحی بینی

بعد از اینکه فرآیند جراحی زیبایی بینی را انجام دادید مراقبت هایی لازم است که می بایست در راستای بهبودی خیلی سریع انجام دهید.

 1.  بعد از جراحی زیبایی بینی باید سعی کنید تا حد ممکن استراحت کنید. بهبودی پس از هر عمل جراحی ، انرژی زیادی می گیرد ؛ اما سعی کنید سر خود را بالا نگه دارید تا تورم کاهش یابد.
 2. هنگام خواب یا مطالعه یا تماشای تلویزیون ، از بالش استفاده کنید. خم نشوید و اجسام سنگین را بلند نکنید. همچنین باید از انجام فعالیت های بدنی سنگین ، اجتناب کنید.
 3. پس از عمل زیبایی بینی ، جراح بینی تهران باند و پانسمان در اطراف و داخل بینی قرار می دهد. همچنین برای تثبیت موقعیت جدید بینی ، از گچ بر روی بینی شما استفاده می کند. این باند ها و گچ ، باید خشک بمانند. این بدان معناست که باید از حمام کردن یا شنا خودداری کنید. برای استحمام ، می توانید از ناحیه گردن به پایین را با سردوش متحرک بشویید. موهایتان را به حالت شستشوی سالن زیبایی بشویید.
 4. در 48 ساعت اول بعد از عمل بینی ، کمپرس یخ را روی گونه و ناحیه چشم قرار دهید ، تا به کاهش تورم کمک کند. مراقب باشید بسته یخ را از بینی دور نگه دارید. هر وزنی ، هر چقدر هم کم باشد ، می تواند موقعیت بافت ها را هنگام بهبودی تغییر دهد و باعث باقی ماندن جای زخم ، بر روی بینی شود. بعد از آن می توانید از کمپرس گرم و حوله گرم استفاده کنید.
 5. نوشیدن مایعات فراوان و رژیم کم نمک ، می‌تواند ورم بینی را کم کند. می توانید از آب کرفس ، آناناس تازه یا عصاره آن به صورت قرص اناهیل ، برای کم شدن ورم استفاده کنید.
 6. بهتر است در هفته اول ، لباس مناسبی که از جلو دکمه داشته و یقه گشادی دارد ، استفاده کنید. خوابیدن به پهلو بعد از جراحی مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است داخل بینی را مرتب با سرم شستشو شسته و تمیز کنید. از فین کردن محکم تا ۲ هفته پرهیز کنید.

 

جراحی زیبایی بینی- دکتر یزدانی

نحوه چسب زدن به بینی بعد از رینوپلاستی

بالاخره روند جراحی زیبایی بینی شما با موفقیت به پایان رسیده ، و شما در مرحله مواجهه با برخی عوارض جانبی اجتناب ناپذیر پس از روند رینوپلاستی ، از قبیل تورم پا گذاشته اید.

در این مرحله پزشک از شما می خواهد ، تا بینی خود را با چسبی سفید رنگ برای مدتی پوشش دهید. بنابراین این سوالات در ذهن شما شروع به شکل گرفتن می کند :

 • آیا چسب زدن بعد ا رینوپلاستی فایده ای دارد؟
 • چگونه باید به بینی ام چسب بزنم ؟
 • هر چند وقت یک بار باید چسب بینی ام را تعویض کنم ؟
 • اگر بعد از رینوپلاستی به بینی ام چسب نزنم ، چه اتفاقی می افتد؟

نگران نباشید. ما تمام این سوالات شما را بعنوان بخشی از اطلاعاتی ، که باید در قالب مراقبت های بعد از رینوپلاستی از آن ها اطلاع داشته باشید ، پاسخ می دهیم.

آیا چسب زدن بعد از رینوپلاستی الزامی است ؟

بعد از جراحی زیبایی بینی ، حضور یافتن در اجتماعات عمومی با چسب های شبیه پانسمان در وسط صورت ، دشوار است. بنابراین گاهی به این فکر می افتید ، که اگر به بینی خود چسب نزنید ، چه اتفاقی می افتد.بیشتر جراحان بینی بر این باورند که چسب زدن ، جنبه بی چون و چرای مراقبت های بعد از جراحی بینی می باشد. این موضوع با نوع بینی بیمار و ضخامت پوست او در ارتباط است. بنابراین ، با توجه به ویژگی های بینی شما و ترجیحات جراح تان ، تصمیم گیری در خصوص چسب زدن یا چسب نزدن به بینی ، کاملاً به تصمیم گیری جراح تان وابسته است.آنچه شما ملزم به انجام آن هستید ، دنبال کردن دستورالعمل های پزشک حتی در صورت صلاحدید برای چسب زدن به بینی ، به مدت چند هفته بعد از جراحی می باشد.

علل چسب زدن به بینی

 • هدف جراح بینی تهران که زیباجوی خود را به چسب زدن به بینی ، بعد از روند رینوپلاستی تشویق می کنند ، این است که معتقدند چسب زدن می تواند به فروکش کردن سریع تورم در استخوان های پایه بینی ، کمک کند.
  به علاوه در مطالعه ای نشان داده شده است ، که چسب زدن می تواند بعنوان یک پل فیزیولوژیکی برای شما ، جهت سازگار شدن با چهره جدیدتان عمل کند.
 • بعد از جراحی زیبایی بینی، بینی شما به شدت در برابر تورم و التهاب ، مستعد است. چسب بینی بعد از رینوپلاستی ، به فروکش کردن این تورم کمک می کند. به این ترتیب نتیجه رضایت بخشی حاصل می شود. همچنین با چسب زدن در واقع به دیگران هشدار می دهید ، که بینی شما آسیب پذیر بوده و باید نسبت به آن محتاطانه عمل کنند.

نحوه چسب زدن به بینی

چسب زدن بعد از جراحی زیبایی بینی از سوی جراح بینی معمولا توصیه خواهد شد و این کار قادر است از تورم بعد از جراحی جلوگیری نماید.

مرحله اول ) به روی پل بینی تان چسب بزنید. گاهی جراح چسب زدن را از نوک بینی آغاز می کند. این به ترجیح او و نوع بینی شما وابسته است.برای چسب زدن به پل بینی ، 3 تا 5 تکه چسب 5 سانتیمتری را ببرید.هر نوار باید تکه بعدی نوار چسب را پوشش دهد. احساس اندکی فشار یکنواخت در زمان چسب زدن به بینی ، در ناحیه چسب زده شده الزامی می باشد.

مرحله دوم ) نوک بینی را به شکل U چسب بزنید.اکنون یک تکه چسب بلند تر را بردارید و در حالیکه نوک بینی را اندکی به سمت بالا می کشید ، با خلق یک شکل U مانند ، زیر بینی را چسب بزنید. نباید سوراخ های بینی را بپوشانید. باید قسمت فوقانی بینی ، پوشش داده نشده باقی بماند.

مرحله سوم ) در این مرحله ، باید مرحله اول را تکرار کنید. در زمان تکرار مرحله اول ، باید دوباره فشار ملایمی را در پی چسب زدن ، احساس کنید.

 

جراحی زیبایی بینی- دکتر یزدانی

آشنایی با واژگان جراحی زیبایی بینی

 • غضروف : بافت همبند که ساختار بینی را تشکیل می دهد.
 • کلوملا : بافت پایه که سوراخ های بینی را جدا می کند.
 • بیهوشی عمومی : داروها یا گازهایی که برای تسکین درد و عدم هوشیاری بیمار ، در حین عمل استفاده می شوند.
 • آرامبخش وریدی : به داخل ورید تزریق می شود ، تا به آرامش بیمارکمک کند.
 • بیحسی موضعی : دارویی که در حین عمل برای تسکین درد ، مستقیماً به محل برش تزریق می شود ؛ اما بیمار در حین عمل هوشیار است.
 • رینوپلاستی : جراحی زیبایی بینی با هدف تغییر شکل بینی است ، و می تواند به دلایل پزشکی مانند انسداد مجرای بینی و انحراف تیغه بینی ، نیز انجام شود.
بهترین جراح گوش تهران - دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی از انجمن جهانی جراحان سرو گردن IFHONS international federation of oncology و فلوشیپ اتولوژی نورو اتولوژی جراحی قاعده جمحمه head and neck ، استاد تمام  (full professor) و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک بورد تخصصی در رشته گوش حلق و بینی می باشند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر نسرین یزدانی

0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x