وزوز گوش و روش های درمان

یکی از اختلالات دستگاه شنوایی که افراد را از نظر جسمی و روانی درگیر کرده و همچنین ، می تواند نشانه ای از بروز اختلالاتی ؛ از جمله افت شنوایی باشد ، وزوز گوش است. در صورت بروز هرگونه بیماری یا اختلال در گوش ها بهتر است که به دکتر نسرین یزدانی یکی از مطرح ترین متخصصین گوش ، حلق و بینی تهران مراجعه کنید. اگر بخواهیم به طور دقیق به این پرسش که منظور از وز وز در گوش چیست پاسخ دهیم ، باید ذکر کنیم : افراد مبتلا به این عارضه ، به صورت دائم یا مقطعی اصواتی شبیه به صدای زنبور ، زنگ ، غرش ، زمزمه ، سوت و از این قبیل موارد را بدون منبع صوتی خارجی در یک یا هر دو گوش خود می شنوند.

وزوز گوش- دکتر یزدانی

حال این سوال به وجود می آید که علت ابتلا به اختلال وزوز گوش چیست ؟

همانطور که در ابتدا گفته شد ؛ این عارضه ، می تواند نشانه ای از بروز سایر اختلالات باشد یا اینکه در اثر اصابت ضربه ، آسیب دیدگی گوش از طریق صدای بلند ، انسداد گوش از طریق تجمع جرم ، افزایش سن ، ابتلا به بیماری منییر و از این قبیل موارد بروز یابد. شایان ذکر است ؛ کسانی که به طور مداوم از هدفون ، استفاده می کنند ؛ بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این اختلال ، قرار می گیرند. اختلال وزوز گوش ، با توجه به شدت بروز یافته ، زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. ابتلا به این مشکل در میان افرادی که سن آن ها بیش از 40 سال است ، بسیار شایع است.

انواع وزوز گـوش

این عارضه ، به دو دسته تقسیم می شود : درونی و بیرونی .

وزوز گـوش بیرونی چیست ؟

در ابتدا ، لازم به ذکر است ؛ احتمال بروز این اختلال ، بسیار کم است. وزوز گوش بیرونی ، در اثر اختلالات عصبی ، عروقی ، تومورهای سر و گردن و از این قبیل موارد بروز می یابد و علاوه بر بیمار ، اطرافیان او نیز صداها را می شنوند.

چه افرادی دچار وزوز گوش می شوند ؟

این عارضه یک مشکل رایج بوده و تقریباً در تمام گروه های سنی حتی در کودکان کم سن و سال ، نیز گزارش شده است. حدوداً 30% از افراد در نقطه ای از زندگی خود ، این مشکل را تجربه می کنند. ولی تعداد افرادی که با احساس زنگ زدن در گوش زندگی می کنند و در واقع این مشکل ، همراه همیشگی آنهاست ، 13% است. وزوز گوش در میان افرادی که نقص شنوایی یا مشکلات دیگر مرتبط با گوش دارند ، بیشتر است ؛ ولی در افراد دارای شنوایی نرمال نیز مشاهده می شود. تجربه این بیماری در افراد مختلف ، متفاوت است. بیشتر افراد می توانند فعالیت های نرمال روزمره خود را علیرغم وجود این مشکل ، ادامه دهند. البته ، درصد کوچکی از افراد مبتلا ، این مشکل را بعنوان یک عامل مختل کننده زندگی خود ، معرفی می کنند.

چه راهکاری برای درمان وزوز گوش وجود دارد ؟

اولین شخصی که باید به او مراجعه کنید ، پزشک عمومی است. او در صورت نیاز شما را به جراح حلق و گوش و بینی معرفی می کند. بهترین دکتر گوش و حلق و بینی تهران ، فاکتورهای پزشکی را بررسی کرده ، شنوایی شما را ارزیابی نموده و اطلاعاتی را درباره وزوز گوش و چگونگی مدیریت آن به بهترین شکل ممکن ، در اختیارتان قرار می دهد. مهمترین چیزی که باید به آن توجه کنید ، این است که خودتان را سرگرم کارهای مورد علاقه تان کنید. اگر زندگی خود را به گونه ای مدیریت کنید ، که بتوانید با این مشکل کنار بیایید ، بخش عمده ای از مشکل ، خودبخود حل می شود. برای مثال در زمان خواندن کتاب ، یک موزیک ملایم نیز گوش کنید.

با افراد دارای تجربه مشابه صحبت کنید.

 • افراد اطراف شما شاید درک روشنی از زنگ زدن گوش ها به دلیل تجربه نکردن آن ، نداشته باشند ؛ بنابراین شاید نتوانند نوع پشتیبانی که به آن نیاز دارید ، را به شما بدهند. صحبت کردن با افرادی که چنین مشکل مشابهی را تجربه کرده اند ، می تواند اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.ملاقات کردن با افرادی که وزوز گوش را تجربه کرده اند ، می تواند بسیار مفید واقع شود. شما به این ترتیب می توانید از طریق به اشتراک گذاشتن تجربیات خود ، اطلاعات کارسازی را در مدیریت کردن بهتر این مشکل ، به دست آورید.

ریلکس باشید.

 • احساس اضطراب و ترس در زمان اولین تجربه این عارضه ، طبیعی است. ریلکس باشید و سعی کنید سطح استرس خود را پایین بیاورید. با این کار متوجه می شوید ، که وزوز گوش شما کاهش می یابد. یک راه ساده برای ریلکس شدن ، یافتن مکانی آرامش بخش و نشستن در آنجا و آرام آرام نفس کشیدن است. می توانید چند نفس عمیق بکشید و تمام حواس خود را به آرامشی که در حال احساس کردن آن هستید ، بدهید. وقتی نفس عمیق می کشید ، احساس آرامش بیشتری می کنید و بهتر می توانید مشکل وزوز کردن گوش خود را مدیریت کنید. گاهی حتی اصلاً دیگر آن را احساس نمی کنید.

از سمعک استفاده کنید.

 • از دست رفتن شنوایی اغلب یک فرایند تدریجی است و بسیاری از مردم وقتی به آنها گفته می شود ، که شما شنوایی خود را از دست داده اید ، شگفت زده می شوند. اگر دچار چنین مشکلی شده اید ، استفاده از سمعک می تواند برای مدیریت کردن وزوز گوش مفید واقع شود. چون سمعک آنچه را که شما قادر به شنیدن آن نیستید ، بازیابی می کند.

از صداها استفاده کنید.

 • احساس وزوز در محیط های آرام ، بیشتر احساس می شود. چیزی شبیه به سوختن شمع روی کیک تولد. هر چند نور شمع کیک تولد خیلی زیاد نیست ، ولی وقتی در اتاق خاموش باشد ، نور آن خیلی چشمگیر خواهد بود. وقتی صداهای دیگر با وزوز گوش همراه باشند ، این عارضه کمتر احساس می شود. ولی وقتی هیچ صدایی در محیط اطراف شما وجود نداشته باشد ، این عارضه ، به سراغتان آمده و ذهن شما را به خود مشغول می کند.

وزوز گوش- دکتر یزدانی

درمان مشکلات خواب مرتبط با وزوز گوش

افرادی که دچار این مشکل هستند ، در زمان خوابیدن ، با چالش هایی روبرو می شوند. به منظور داشتن یک خواب راحت ، بدن و ذهن ما باید ریلکس باشد. درگیر کردن ذهن به این مشکل یا نگرانی کشیدن به خاطر بهم خوردن برنامه خواب مناسب ، نه تنها هیچ کمکی به شما نمی کند ، بلکه خواب را برای شما دشوارتر می نماید. بیشتر افراد مبتلا به وزوز گوش ، حتی با وجود دچار بودن به این مشکل ، خوب می خوابند. این افراد سعی می کنند ذهن خود را درگیر این مشکل ننموده و خصوصاً در طول شب ، اصلاً به آن فکر نکنند. بهتر است از تکنیک های ریلکسیشن برای آماده کردن بدن برای داشتن یک خواب راحت ، کمک بگیرید.

سایر روش های درمان وزوز گوش در تهران

در ابتدا ، به تمامی افراد مبتلا به این اختلال ، توصیه می شود ؛ سریعا به پزشک ، مراجعه نمایند. بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران ، پس از معاینه سر ، گردن و گوش ها ، با توجه به شرایط بیمار ، با کمک روش های متفاوت ؛ از جمله دارو درمانی ، کاشت حلزون ، استفاده از سمعک و از این قبیل موارد به درمان این اختلال می پردازد و در مواقعی که نیز نشانه ای از بروز یک بیماری باشد ؛ اقدام به درمان بیماری می کند. لازم به ذکر است ؛ در برخی از موارد ، هیچ درمانی برای این عارضه وجود ندارد.

معرفی متخصص گوش و حلق و بينی خوب

دکتر نسرین یزدانی ، جراح متخصص گوش و حلق و بينی ، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی با سال ها تجربه یکی از بهترین ها در زمینه درمان بیماری های گوش می باشند ؛ در صورت تمایل به مشاوره با دکتر یزدانی ، می توانید با شماره های موجود در سایت ، تماس حاصل فرمایید.

فیلم توضیحات دکتر نسرین یزدانی در رابطه با وزوز گوش

علل ایجاد وزوز گوش

بیماری های مختلفی ممکن است منجر به وزوز گوش شوند اما یکی از شایع ترین علت های ایجاد این مشکل ، قرار گرفتن در معرض صداهای بلند برای مدت زمان طولانی است. بیشتر افراد به علت قرار گرفتن در معرض صداهای بلند ، دچار درجاتی از کم شنوایی نیز می شوند. این صداها به سلول های موئی حلزون در گوش داخلی ، آسیب دائمی می رساند.

به صورت کلی کارگران حفاری ، نجارها ، آهنگرها ، خلبان ها ، تراشکارها ، موزیسین های راک ، صافکارها و افرادی که با اره های موتوری ، دستگاه چمن زنی و یا اسلحه کار می کنند و یا افرادی که به صورت مداوم به موسیقی با صدای بلند گوش می دهند بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال هستند. همچنین در برخی شرایط ممکن است فرد با یک بار در معرض صدای خیلی بلند و ناگهانی قرار گرفتن به وزوز دچار شوند.

چه بیماری هایی موجب وزوز گوش می شود ؟

 1. اتواسکلروز بیماری است که موجب سفت شدگی استخوانچه های گوش میانی می شود.
 2. بیماری منییر ، این بیماری روی گوش داخلی بیمار اثر می گذارد.
 3. انسداد گوش به علت عفونت گوش ، تجمع جرم گوش و حتی در برخی موارد نادر به دلیل تومور خوش خیم عصب شنوایی و تعادل.
 4. افزایش سن نیز از دیگر مواردی است که می تواند سبب آسیب به حلزون و یا سایر قسمت های دیگر گوش شود.
 5. مصرف برخی داروهای خاص نظیر مسکن ها ، آنتی بیوتیک ها ، داروهای ضد ضد افسردگی ممکن است سبب ایجاد این مشکل شود.
 6. آسیب دیدن سر و گردن
 7. مشکلات مربوط به فک یا گردن مثل سندروم مفصل میان فک تحتانی و استخوان گیجگاهی
 8. بیماری های قلبی و عروقی ، فشار خون بالا ، کم خونی ، آلرژی ، مشکلات مربوط به گردش خون ، دیابت ، بیماری اتوایمون و کم کاری
 9. غده تیروئید از دیگر مواردی است که ممکن است سبب ایجاد وزوز گوش شود.
 10. جالب است بدانید که آشامیدن نوشیدنی های کافئین دار یا الکلی ، کشیدن سیگار ممکن است وزوز گوش را شدت دهند. همچنین به نظر می رسد خستگی و استرس در شدیدتر شدن این عارضه تاثیر دارد.

وزوز گوش و کم شنوایی

تحقیقات نشان می دهد بین کم شنوایی و وزوز گوش ارتباط وجود دارد. بیشتر افرادی که به وزوز دچار هستند ، نوعی کم شنوایی نیز دارند. در برخی بیماران کم شنوایی اندک بوده و تنها بر محدوده فرکانسی خاصی تاثیر می گذارد. در حالی که در برخی دیگر از افراد ، فرکانس های بیشتری تحت تاثیر قرار گرفته و کم شنوایی بیشتر احساس می شود. در مواردی که با سمعک بتوان کم شنوایی را درمان نمود ، ممکن است استفاده از سمعک در کاهش وزوز گوش ها نیز تاثیر داشته باشد. تحقیقات علمی نشان می دهد درمان کم شنوایی با سمعک ، با افزایش ورودی شنوایی ، می تواند احساس فرد به وزوز را تا حد زیادی کاهش دهد. به همین علت در صورتی که به این مشکل دچار هستید ، برای اینکه متوجه شوید وزوز شما به کم شنوایی همراه است ، توصیه می شود تست شنوایی سنجی انجام دهید. در مواردی که کم شنوایی شدید نباشد ، نیازی به درمان نیست.

بهترین جراح گوش تهران - دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی از انجمن جهانی جراحان سرو گردن IFHONS international federation of oncology و فلوشیپ اتولوژی نورو اتولوژی جراحی قاعده جمحمه head and neck ، استاد تمام  (full professor) و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک بورد تخصصی در رشته گوش حلق و بینی می باشند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
محمود چینی فروشان
محمود چینی فروشان
1 سال گذشته

سلام : مقیم هلند هستم برای وزوز گوشم احتیاج به مشاوره با شما را دارم

مهدی ساسانی
مهدی ساسانی
11 ماه ها گذشته

سلام جدید ترین درمان وزوز گوش بین دو سوراخ گوش پشت سر خط فرضی در نظر می گیریم با استفاده از دو قاشق غذا خوری ،یکی را بصورت وارونه بر این خط فرضی قرار می دهیم وبا استفاده از قاشق دیگر بصورت آهنگین بر قاشق دیگر ضربه می زنیم و بر روی این خط فرضی حرکت می دهیم وزوز گوش یا خیلی کم می‌شود یا از بین می رود بهمین سادگی

دکتر نسرین یزدانی

2
0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x