نورینوم آکوستیک یا شوانوم دهلیزی ، تومور خوش خیم است و معمولاً رشد کندی دارد. این تومور ، بر روی عصب وستیبولار ایجاد می شود و از گوش داخلی به مغز منتهی می شود. معمولا شوانوم آکوستیک بر روی شاخه وستیبولار عصب هشتم یا به طور ناشایع تر بر روی قسمت شنوایی عصب هشت ایجاد می شود. ( عصب هشتم مغزی ، دو شاخه دارد ؛ یک قسمت ، مربوط به تعادل می باشد به نام شاخه وستیبولار و یک قسمت ، به نام شاخه کوکلار مربوط به شنیدن است ؛ هر دو قسمت این عصب ، می تواند با این تومور درگیر بشود. ) شاخه های این عصب ، مستقیماً بر تعادل و شنوایی تأثیر می گذارد. فشار ناشی از آکوستیک نوروم می تواند باعث کاهش شنوایی ، زنگ زدن در گوش و عدم ثبات گردد. با ادامه این مقاله از دکتر نسرین یزدانی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی تهران همراه شوید.

  نورینوم آکوستیک

نورینوم آکوستیک یا شوانوم وستیبولار

نورینوم آکوستیک ، معمولاً از سلول های شوان پوشاننده این عصب بوجود می آید و به آرامی رشد می کند یا اصلاً رشد نمی کند. به ندرت ممکن است سریع رشد کند و به اندازه کافی بزرگ شود تا مغز را تحت فشار قرار دهد و عملکردهای حیاتی را مختل کند. درمان شوانوم وستیبولار شامل نظارت منظم ، پرتودرمانی و برداشتن تومور با جراحی است. علائم و نشانه های نورینوم آکوستیک ، اغلب ظریف هستند و ممکن است سال ها طول بکشد تا ایجاد شود. معمولاً از اثرات تومور بر روی عصب شنوایی و تعادل ناشی می شوند. فشار از تومور بر روی اعصاب مجاور کنترل کننده عضلات صورت و احساس ، رگ های خونی نزدیک یا ساختارهای مغزی نیز ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

علائم نورینوم آکوستیک

رشد تومور ، ممکن است علائم و نشانه های قابل توجه یا شدیدتری ایجاد کند. از علائم و نشانه های رایج شوانوم وستیبولار ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • کاهش شنوایی ( این کاهش شنوایی ، فقط در یک طرف دیده می شود ؛ آکوستیک تومور ، توموری است که معمولا در یک طرف بیمار رخ می دهد ؛ به جز بیماری NF2 – نورو فیبروماتوز تیپ دو که تومور ممکن است دو طرفه باشد در باقی موارد افت شنوایی حسی عصبی یک طرفه رخ می دهد. )
  • معمولاً به تدریج رخ می دهد – هر چند در بعضی موارد ناگهانی و فقط در یک طرف یا بیشتر در یک طرف رخ می دهد.
  • صدای زنگ یا وزوز گوش ( وزوز گوش ، می تواند به صورت وزوز واقعی یا همهمه همراه با افت شنوایی در گوش رخ دهد. )

از دست رفتن تدریجی تعادل

در این بیماری ، از آنجا که فشار به طور آرام و آهسته بر روی عصب تعادلی رخ می دهد و مغز ، فرصت جبران مرکزی را دارد ، سرگیجه شایع نیست به جز در مراحل اولیه بیمار سرگیجه وجود ندارد ؛ ولی بیمار از دست دادن تعادل و بی تعادلی به خصوص در تاریکی را شکایت دارد.

 بی حسی صورت و بندرت ضعف یا از دست دادن حرکت عضلات

نورینوم آکوستیک

علائم شوانوم وستیبولار

در موارد نادر ، ممکن است یک شوانوم وستیبولار به اندازه کافی بزرگ شود تا ساقه مغز را فشرده و زندگی را تهدید کند. آکوستیک تومور در صورت رشد خیلی زیاد می تواند بطن چهارم را ببندد و هیدروسفالی ایجاد بکند ؛ در مراحل انتهایی بیمار ممکن است ، دچار علائم اختلال در ساقه مغز باشد. نورینوم آکوستیک کوچک ، ممکن است علائمی ایجاد نکند. علائمی که می تواند ایجاد کند بسیار شایع است. در صورت داشتن هر یک از این علائم ، باید به پزشک مراجعه کنید ، اما این علائم بیشتر به دلیل تومور مغزی است.

تشخیص بیماری

تشخیص شوانوم وستیبولار ، ممکن است دشوار باشد. در صورتی که متخصص گوش و حلق و بینی به نورینوم مشکوک شود ؛ برای شما آزمایش های تکمیلی و ام آر آی درخواست می کند. هر آزمایش اولیه به علائم ناشی از نورینوم آکوستیک بستگی دارد. اگر تومور علائمی مانند سردرد یا مشکلات تعادل ایجاد کند، ممکن است آزمایشات دیگری نیز برای بررسی علل دیگر این علائم انجام دهید. بهترین روش تشخیص تصویربرداری ام آرآی از مغز است. در صورت وجود ، آزمایش شنوایی نیز لازم است چون یکی از رایج ترین علائم این عارضه کاهش شنوایی است.

درمان تومور

اگر مبتلا به شوانوم وستیبولار بسیار کوچک هستید ، ممکن است پزشکان تصمیم بگیرند که بهترین روش برای درمان شما فقط مشاهده و نظارت دقیق بر روی آن است. این تومور ، بسیار کند رشد می کند و ممکن است به مدت طولانی علائمی ایجاد نکند. به یاد داشته باشید نورینوم آکوستیک سرطانی ( بدخیم ) نیستند و منتشر نمی شوند ، بنابراین نظارت دقیق برای مدتی کاملاً ایمن است.

نورینوم آکوستیک

درمان اصلی نورینوم آکوستیک در تهران جراحی یا جراحی رادیو استاتیک است. این درمان به موارد زیر بستگی دارد :

مناسب بودن شما برای جراحی یا رادیوتراپی : عواملی مانند سن و سلامت عمومی میزان توانایی شما در درمان های مختلف را کنترل می کنند.

تومور : اندازه و موقعیت نوروم آکوستیک بر نوع درمان تأثیر می گذارد. نتایج آزمایشات و اسکن هایی که انجام داده اید ؛ همچنین می تواند در تعیین نوع درمان مناسب تومور کمک کند.

جراحی نورینوم آکوستیک در تهران

جراح مغز و اعصاب یا بهترین جراح گوش و حلق و بینی تهران می تواند نورینوم آکوستیک را بر دارد. جراحی بسته به اندازه و محل قرارگیری آن بر روی عصب تعادل شنوایی یا عصب هشتم مغز تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. اگر چه هدف برداشتن کامل تومور است ، گاهی قسمت کوچکی از تومور باقی می ماند. معمولاً برداشتن کامل تومور از نظر فنی بسیار دشوار است یا خطر آسیب بیشتر به عصب یا ساختارهای مجاور وجود دارد. اگر تومور به عصب هفتم یا عصب صورت یا Facial چسبندگی داشته باشد ، ممکن است قسمت هایی از تومور را در عمل جراحی خارج نکنند ؛ در این صورت نیاز به اقدام خاصی نیست و ممکن است ، رشد میزان باقی مانده با ام آر آی کنترل شود و در صورت عدم افزایش سایز ، قسمت باقی مانده نیاز به درمان اضافی نخواهد بود. در حال حاضر درمان های بیولوژیکی ( در عملکرد بیولوژیکی تومور تداخل می کنند ) در حال آزمایش هستند. آسپرین و متفورمین همچنین ممکن است یک درمان مفید برای کنترل رشد تومور باشد.

مراقبت های بعد از عمل نورینوم آکوستیک

سرعت ترمیم و التیام بافت ها بعد از جراحی در هر فرد متفاوت است. رعایت مراقبت های بعد از جراحی به بهبودی سریع تر بعد از عمل کمک زیادی می کند. در ادامه به مهم ترین دستورالعمل های پزشکی بعد از این عمل اشاره شده است :

مراقبت از زخم ها : معمولا در طی این پروسه از بخیه های جذبی استفاده می شود ؛ به همین علت نیازی به کشیدن بخیه نیست و در صورتی که از نخ های غیر قابل جذب استفاده شده باشد ، لازم است بعد از گذشت 7 الی 10 روز به پزشک مراجعه نمایید تا نخ بخیه شما برداشته شود. لازم است تا زمان کشیدن بخیه ها مراقب باشید تا محل بخیه خیس یا مرطوب نشود. برای ترمیم بهتر زخم ها بعد از جراحی نورینوم آکوستیک توصیه می شود از شنا کردن تا دو هفته خودداری کنید و به مدت 4 هفته از رنگ کردن موها و استفاده از مواد آرایشی در نزدیکی محل جراحی خودداری کنید.

درد عمل جراحی : برای تسکین درد بعد از عمل ، داروهای مسکن توسط پزشک متخصص تجویز خواهد شد که این لازم است این داروها به موقع مورد استفاده قرار بگیرند. دقت داشته باشید که بعد از مصرف دارو باید از رانندگی کردن خودداری کنید و در مصرف داروهای مسکن زیاده روی نکنید. همچنین در صورتی که درد شما شدید نیست ، می توانید از کیسه یخ برای تسکین درد استفاده نمایید.

مراقبت از گوش : احساس ناراحتی در گوش و مشکلات شنوایی بعد از جراحی طبیعی بوده و انتظار می رود به مرور از ناراحتی و مشکلات گوش کم شده و خوب شود. در هنگام مراقبت از گوش ها لازم است به چند نکته توجه داشته باشید :

  • بهتر است استراحت کافی داشته باشید ؛ چرا که استراحت کردن در سرعت بهبودی شما تاثیر زیادی دارد.
  • از دستکاری کردن و تکان دادن لاله گوش با دست خودداری کنید.
  • دقت داشته باشید که از تمیز کردن بینی با فشار زیاد و همچنین فین کردن بعد از جراحی نورینوم آکوستیک باید خودداری شود.
بهترین جراح گوش تهران - دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی از انجمن جهانی جراحان سرو گردن IFHONS international federation of oncology و فلوشیپ اتولوژی نورو اتولوژی جراحی قاعده جمحمه head and neck ، استاد تمام  (full professor) و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک بورد تخصصی در رشته گوش حلق و بینی می باشند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر نسرین یزدانی

0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x