بزرگی غده تیروئید

تیروئید بخشی از گردن است و بزرگ شدن این غده منجربه وجود برجستگی در ناحیه گردن می شود. بزرگی غده تیروئید یا همان بیماری گواتر ساده ، دلیل بر کم کاری یا پرکاری تیروئید نیست و در شرایطی که تیرویید ، عملکرد عادی داشته باشد نیز فرد می تواند دچار بزرگی غده تیرویید شود. گواتر به معنای بزرگ شدن ظاهری غده تیروئید است و تنها برخی اوقات بیمار همزمان با بزرگ شدن تیروئید به کم کاری یا پرکاری تیروئید دچار است. در بسیاری از موارد ، بزرگ شدن این غده با هیچ گونه اختلال عملکردی همراه نیست. دکتر نسرین یزدانی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی خوب در تهران ، در زمینه درمان بیماری های مرتبط با غده تیروئید مهارت بالایی دارند و در ادامه مقاله ، بیماری را مشاهده می کنید که از عراق برای درمان بزرگ بودن غده تيرئيد و مراجعه کرده اند.

 

بزرگی غده تیروئید - دکتر یزدانی

 

دلیل بزرگ شدن غده تیروئید چیست ؟

یکی از مهم ترین عوامل بروز بیماری گواتر و یا بزرگی غده تیروئید ، کمبود ید است. اصلی ترین فعالیت غده تیروئید ، جمع آوری ید از خون به منظور تهیه هورمون تیروئید است. زمانی که ید موجود در خون کم باشد ، کم کاری تیروئید رخ می دهد و هیپوفیز که در مغز وجود دارد ، پایین بودن غده تیروئید را حس می کند و به تیروئید پیغامی را ارسال می کند که منجربه تحریک و متورم شدن آن می شود. هورمون محرک تيروئيد یا TSH ، همان پیغامی است که از غده هیپوفیز به تیروئید فرستاده می شود و غده تیروئيد را تحریک می کند و در نهایت منجربه بزرگ شدن آن می شود. علاوه بر کمبود ید ، بیماری گریوز ، گواتر مولتی ندولر و التهاب تیروئید هاشیموتو از رایج ترین دلایل بزرگ شدن آن هستند. هرچند که نقص های ژنتیکی ، آسیب دیدن تیروئید و عفونی بودن آن نیز از دیگر دلایل تورم غده تیروئید هستند.

بزرگی غده تیروئید خطرناک است ؟

به طور معمول  زمانی که گواتر از نظر زیبایی و جسمی ، اختلالی ایجاد نکند جای نگرانی ندارد اما زمانی که تیروئید بیش از اندازه بزرگ شود با اختلالات تنفسی و بلع ، سرفه ، گرفتگی گلو و غیره همراه خواهد بود و باید درمان شود. به همین دلیل اگر حس کردید نواحی از گردنتان حتی کمی برجسته شده است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز ، اقدامات لازم برای درمان بزرگی غده تیروئید ، توسط بهترین متخصص گوش و حلق و بینی تهران ، انجام شود. همچنین امکان بروز بیماری گواتر به دلیل کم کاری یا پرکاری تیروئید وجود دارد و در چنین شرایطی نیاز است که بیمار برای درمان اقدام کند.

 

بهترین جراح گوش تهران - دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی

دکتر نسرین یزدانی، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی از انجمن جهانی جراحان سرو گردن IFHONS international federation of oncology و فلوشیپ اتولوژی نورو اتولوژی جراحی قاعده جمحمه head and neck ، استاد تمام  (full professor) و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای مدرک بورد تخصصی در رشته گوش حلق و بینی می باشند.

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 آرا
امتیاز دهی
ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات

دکتر نسرین یزدانی

0
مشتاق سوالات شما هستیم، لطفا سوال خود را مطرح کنید!x