وزوز گوش چیست ؟

یکی از اختلالات دستگاه شنوایی که افراد را از نظر جسمی و روانی درگیر کرده و همچنین ، می تواند نشانه ای از بروز اختلالاتی ؛ از جمله افت شنوایی باشد ، وزوز گوش است.

اگر بخواهیم به طور دقیق به این پرسش که منظور از وزوز گـوش چیست ؟ پاسخ دهیم ، باید ذکر کنیم :

افراد مبتلا به این عارضه ، به صورت دائم یا مقطعی اصواتی شبیه به صدای زنبور ، زنگ ، غرش ، زمزمه ، سوت و از این قبیل موارد را بدون منبع صوتی خارجی در یک یا هر دو گوش خود می شنوند.

وزوز گوش

حال این سوال به وجود می آید که علت ابتلا به این اختلال چیست ؟

همانطور که در ابتدا گفته شد ؛ وزوز گوش ، می تواند نشانه ای از بروز سایر اختلالات باشد یا اینکه در اثر اصابت ضربه ، آسیب دیدگی گوش از طریق صدای بلند ، انسداد گوش از طریق تجمع جرم ، افزایش سن ، ابتلا به بیماری منییر و از این قبیل موارد بروز یابد.

شایان ذکر است ؛ کسانی که به طور مداوم از هدفون ، استفاده می کنند ؛ بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این اختلال ، قرار می گیرند.

اختلال وزوز گوش ، با توجه به شدت بروز یافته ، زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

ابتلا به وزوز گـوش در میان افرادی که سن آن ها بیش از 40 سال است ، بسیار شایع است.

انواع وزوز گـوش

وزوز گـوش ، به دو دسته تقسیم می شود : وزوز گوش درونی و بیرونی .

وزوز گـوش بیرونی چیست ؟

در ابتدا ، لازم به ذکر است ؛ احتمال بروز این اختلال ، بسیار کم است.

وزوز گوش بیرونی ، در اثر اختلالات عصبی ، عروقی ، تومورهای سر و گردن و از این قبیل موارد بروز می یابد و علاوه بر بیمار ، اطرافیان او نیز صداها را می شنوند.

درمان وزوز گوش

در ابتدا ، به تمامی افراد مبتلا به اختلال وزوز گوش ، توصیه می شود ؛ سریعا به پزشک ، مراجعه نمایند.

پزشک ، پس از معاینه سر ، گردن و گوش ها ، با توجه به شرایط بیمار ، با کمک روش های متفاوت ؛ از جمله دارو درمانی ، کاشت حلزون ، استفاده از سمعک و از این قبیل موارد به درمان این اختلال می پردازد و در مواقعی که نیز نشانه ای از بروز یک بیماری باشد ؛ اقدام به درمان بیماری می کند.

لازم به ذکر است ؛ در برخی از موارد ، هیچ درمانی برای وزوز گوش وجود ندارد.

معرفی متخصص گوش و حلق و بينی خوب

دکتر نسرین یزدانی ، جراح متخصص گوش و حلق و بينی ، فلوشیپ جراحی سر و گردن و انکولوژی با سال ها تجربه یکی از بهترین ها در زمینه درمان بیماری های گوش می باشند ؛ در صورت تمایل به مشاوره با دکتر یزدانی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی می توانید با شماره های موجود در سایت ، تماس حاصل فرمایید.