لابیرنتیت چیست ؟

لابیرنتیت التهاب ارگان تعادلی ، در گوش داخلی است ، که معمولاً در اثر عفونت های ویروسی یا باکتریال ، ایجاد می شود.

علائم این اختلال شامل کاهش شنوایی و سرگیجه ، از دست دادن شنوایی ، گوش درد ، گرفتگی گوش ، شنیدن صداهای غیر طبیعی یا وزوز گوش ، ترشحات ، مشکل تعادل و راه رفتن می باشد. بیشتر افراد پس از چند هفته احساس بهتری دارند.

لابیرنتیت

چه عواملی باعث ابتلا به این بیماری می شوند ؟

علت دقیق این بیماری ، ناشناخته است و در هرسنی می تواند رخ دهد. ممکن است این بیماری به دلیل تورم یا مشکلات عصب داخل مغز ، که مسئول تعادل و شنوایی است ، ایجاد شود.

اما عوامل مختلفی مانند بیماری های تنفسی ، عفونت ویروسی گوش داخلی ، تبخال ، عفونت های باکتریایی گوش میانی ، خستگی ، سابقه حساسیت ، استرس شدید ، مصرف بیش از حد الکل ، می توانند باعث بروز این عارضه شوند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنید ؟

وجود علائمی خاص ، می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد. در صورتی که علائم زیر را به صورت اخیر تجربه کردید ، و قبلا نداشته اید ، این علائم می توانند نشانه های این بیماری در شما باشند :

 • غش کردن
 • تشنج
 • لکنت زبان
 • تب
 • ضعف
 • فلج
 • دوبینی

همچنین این بیماری می تواند ، همراه با افت شنوایی پیش رونده باشد ، که در صورت همراه بودن افت پیش رونده شنوایی با التهاب ارگان تعادلی در گوش داخلی ، درمان سریع می طلبد.

علائم لابیرنتیت

بیشتر افراد مبتلا به این بیماری،  احساس سرگیجه دورانی دارند ، که می تواند ملایم یا بسیار وخیم باشد ؛ تا حدی که بلند شدن از رختخواب دشوار است.

سایر علائم احتمالی عبارتند از:

 1. حالت تهوع تقریبا مانند دریا زدگی
 2. حس کاذب حرکت
 3. حرکت کنترل نشده چشم
 4. تاری دید

تشخیص لابیرنتیت

در هنگام معاینه ، پزشک ، تست شنوایی ، آزمایشات چشم ، فشار خون و تعادل را بررسی می کند. همچنین ممکن است پزشک نوار مغز ، سی تی اسکن یا ام آر آی را تجویز کند.

درمان لابیرنتیت

اگر این بیماری ، همراه با افت شنوایی و علائم پیش رونده باشد ، درمان سریع لازم دارد. مواردی وجود دارد که می توانید برای تسکین علائم انجام دهید:

 • در صورت احساس سرگیجه ، در اتاق تاریک دراز بکشید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید.
 • سعی کنید از سر و صدا و نورهای شدید دوری کنید.
 • خواب کافی داشته باشید ؛ خستگی می تواند علائم را بدتر کند.
 • هنگامی که در فضای باز هستید ، به جای اینکه تمام مدت به اطراف نگاه کنید ، نگاه خود را به نقطه ثابت متمرکز کنید.
 • در صورت بروز سرگیجه ، از رانندگی ، دوچرخه سواری یا استفاده از ابزار یا ماشین خودداری کنید.
 • مصرف الکل می تواند علائم را بدتر کند.

چگونه این بیماری درمان می شود ؟

درمان ، به علائم ، سن و سلامت عمومی ، همچنین به شدت بیماری ، بستگی دارد. درمان فوری این بیماری ، ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 1. داروهای کورتیکو استروئید برای کمک به کاهش التهاب ، قسمت داخل مغزی عصب تعادلی
 2. داروهای ضد ویروسی
 3. آنتی بیوتیک ها (در صورت وجود علائم عفونت باکتریایی)

برای درمان پزشک می تواند از دارو های ضد سرگیجه یا دارو هایی که به طور موقت سرگیجه شما را بهبود می دهند ، استفاده کند.

اگر علائم پس از چند هفته برطرف نشوند ، ممکن است تمرینات خاصی را انجام دهید ، که با نام تمرینات توان بخشی دهلیزی شناخته می شوند. این تمرینات نوعی فیزیوتراپی هستند ، که به مغز برای سازگاری با عدم تعادل دهلیزی کمک می کنند.

عوارض احتمالی این بیماری چیست ؟

در بیشتر موارد ، این بیماری مشکلی ایجاد نمی کند. در موارد نادر ، موجب آسیب دائمی به عصب جمجمه می شود ، و می تواند باعث مشکلات پایداری در تعادل و یا کاهش شنوایی جزئی یا کلی شود. شاید لازم باشد از سمعک استفاده کنید. برای کمک به کاهش خطر ابتلا به این عوارض ، فوراً اقدامات درمانی را شروع کنید.

چه مدت این بیماری طول می کشد ؟

علائم شدید لابیرنتیت ویروسی معمولاً پس از یک هفته برطرف می شوند. بهبودی تدریجی ممکن است چندین هفته طول بکشد و پس از آن ، بیماران کاملا عاری از علائم هستند. اکثر افراد پس از دو تا سه ماه کاملاً خوب می شوند. مدت زمان درمان لابیرنتیت باکتریایی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

لابیرنتیت

چه افرادی به این بیماری مبتلا می شوند ؟

این اختلال یک بیماری شایع نیست. ممکن است یک نفر از هر 25 هزار نفر مبتلا شود. این بیماری ترجیح جنسیتی ندارد و معمولاً افراد در سنین میانسالی را مبتلا می کند ؛ اگرچه هرکسی می تواند مبتلا شود.

در صورتی که همراه با سرگیجه ، بافت شنوایی یا علائم مغزی مثل سردرد دارید ، در اولین زمان ممکن ، به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی ، مراجعه کنید.