لوزه ها حلقه حفاظتی در اطراف پشت دهان و حفره بینی و بخشی از سیستم ایمنی هستند. جراحی لوزه یک روند جراحی برای برداشتن لوزه ها می باشد ، که گاهی اوقات برای درمان یک بیماری پایه ، الزامی است. دکتر یزدانی بهترین متخصص گوش و حلق و بینی ، در این مقاله توضیحاتی را در خصوص علل تورم لوزه ها و جراحی آن ها در اختیار شما قرار می دهد.

جراحی لوزه

لوزه ها در به دام انداختن میکروب ها ، از قبیل ویروس ها و باکتری ها و جلوگیری از وارد شدن آن ها به بدن از طریق بینی و دهان ، کمک می کنند.

اندازه لوزه ها در طول زمان تغییر کرده و معمولاً در کودکان ، به بزرگ ترین اندازه خود رسیده و در دوره نوجوانی و بزرگسالی ، کوچک تر می شوند. کودکان در برابر مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی ، در زمان بسیار بزرگ شدن لوزه ها ، مستعد می باشند.

انواع لوزه ها

سه نوع لوزه وجود دارد :

 • لوزه های پالاتین (Palatine) واقع در بالای گلو.
 • لوزه های آدنوئید (Adenoids) واقع در حفره بینی.
 • لوزه های لینگوآل (Lingual) واقع در گلو در زیر لوزه های پالاتین.

جراحی لوزه چیست ؟

جراحی لوزه یک روند جراحی است که در طول آن ، جراح لوزه های پالاتین را از بالای گلوی فرد برمی دارد.

برای مدت ها ، پزشکان جراحی لوزه را بعنوان درمانی برای ورم لوزه مورد استفاده قرار می دادند. اخیراً استفاده از جراحی لوزه برای کمک به درمان مشکلات تنفسی بخصوص در کودکان ، مورد استفاده قرار می گیرد.

در کودکان و بزرگسالان ، علل اصلی نیاز به جراحی لوزه شامل موارد زیر می باشد :

 1. عود و بازگشت ورم لوزه باکتریایی مزمن
 2. آپنه خواب
 3. خرخر کردن شدید
 4. مشکلات تنفسی ناشی از لوزه های متورم و بزرگ شده
 5. سرطان
 6. خونریزی در لوزه ها

عملکرد استفاده از جراحی لوزه ، برای درمان ورم لوزه مزمن ، در سال های اخیر به دلیل دغدغه مربوط به بروز عوارض جانبی ، کاهش یافته است. وقتی یک ویروس عامل عفونت باشد ، جراحی لوزه مفید واقع نمی شود.

روند جراحی لوزه

شخص قرار گرفته تحت جراحی لوزه ، در همان روز جراحی می تواند به منزل بازگردد. البته قبل از روند ، برخی اقدامات از قبیل توقف مصرف داروهای ضد التهابی از قبیل ایبوپروفن ، دو هفته قبل از روند و اجتناب از خوردن و آشامیدن از شب قبل از جراحی ، الزامی می باشد.

همچنین بیمار باید با پزشک خود ، در خصوص برخی داروهای دیگر و ویتامین هایی که اکنون در حال مصرف آن ها می باشد ، صحبت کند.

روند حدوداً یک ساعت به طول می انجامد. روش های مختلفی برای برداشتن لوزه ها وجود دارد و رایج ترین آن ها ، شامل موارد زیر می باشد :

 • بریدن لوزه ها و خازج کردن آن ها با استفاده از اسکالپل
 • استفاده از ارتعاشات اولتراسونیک برای بریدن و در آوردن لوزه ها
 • کاتریزاسیون لوزه ها با استفاده از حرارت
 • قبل از روند ، فرد تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد ، تا شرایط خواب و عدم احساس درد ، در او ایجاد شود.

ریکاوری

اندکی پس از روند ، فرد در اتاق ریکاوری به هوش می آید و پزشک علائم حیاتی او از قبیل فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند. بعد از ثابت شدن وضعیت بیمار ، می تواند محل درمان را به مقصد منزل ترک کند.

پزشک ، داروهای مسکن مبتنی بر نیازهای بیمار را تجویز می نماید. علاوه بر دارو ، موارد زیر نیز برای کمک به ریکاوری ، تجویز می شود :

 1. نوشیدن مقدار زیاد مایعات
 2. خوردن غذاهای میکس شده از قبیل پوره موز یا سیب که قورت دادن آن ها آسان باشد.
 3. استراحت هر چه بیشتر

جراحی لوزه

مزایای جراحی لوزه

با جراحی لوزه ، سلامت عمومی بیمار بهبود می یابد. برداشته شدن لوزه ها باعث می شود ، که از وقوع ورم لوزه جلوگیری به عمل آید. هر چند بعد از عمل لوزه ممکن است به گلو درد دچار شوید ، ولی احتمال وقوع آن ، بسیار کاهش می یابد.

آیا جراحی لوزه دردناک است ؟

وقتی بعد از جراحی به هوش می آیید ، حداقل برای چند روز ، اندکی درد را تجربه خواهید کرد که البته در طول چند روز اول ، افزایش خواهد یافت. علت این است که دو ناحیه در گلو وجود دارد ، که لوزه ها از آنجا برداشته می شود و بهبود کامل آن به 10 تا 12 روز زمان نیاز دارد.

برخی بیماران بعد از جراحی ، گوش درد را تجربه می کنند. این بدان علت است که لوزه ها دارای برخی اعصاب مشترک ، با گوش ها می باشند. این درد طبیعی بوده و پس از دو تا سه روز بهبود می یابد.

برخی بیماران با جویدن آدامس یا مکیدن یخ ، به تسکین درد کمک می کنند. این کار در صورت داشتن گوش درد ، مفید می باشد.

داروها

مصرف داروهای مسکن تجویز شده طبق دستور ، بر یک مبنای چند روزه حائز اهمیت است. وقتی داروها را طبق دستور مصرف کنید ، سطح ثابتی از تاثیر در بدن حفظ می شود و درد به شکل بهتری کنترل می یابد. بعد از چند روز ، می توانید به تدریج تا زمان عدم نیاز ، مصرف داروی مسکن را کاهش دهید.

برخی داروهای تجویز شده ، حاوی پاراستامول می باشند ؛ بنابراین شما نباید داروهای حاوی این ماده را با آن ترکیب کنید. نباید دوز مصرفی روزانه از دوز تجویز شده ، فراتر رود.

خونریزی

در طول چند روز اول بعد از عمل ، ممکن است بزاق شما آغشته به خون باشد. این امر کاملاً طبیعی است.
در طول عمل مقدار اندکی خون ، بلعیده می شود. این امر می تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود. اگر در استفراغ خود خون قرمز تیره مشاهده کردید ، نگران نباشید.

بخیه ها

بخیه ها اغلب جذبی بوده و در طول سه هفته بعد از جراحی ، جذب می شوند. بنابراین نیازی به کشیده شدن نخواهند داشت.

جراحی لوزه

آیا می توان بعد از جراحی به طور نرمال ، غذا خورده و مایعات نوشید ؟

بعد از عمل ، مقدار زیادی مایعات بنوشید. روز بعد از عمل می توانید خوردن و نوشیدن نرمال خود را آغاز کنید. یک رژیم سالم به بهبود زخم ها و جلوگیری از عفونت کمک می کند.

ناحیه در حال بهبود را با خوردن غذاهایی مثل نان تست یا غلات ، تمیز کنید. این کار ممکن است اندکی دشوار باشد ، ولی از طریق از بین بردن بافت مرده ، به روند بهبود کمک می کند.

آیا می توان بعد از جراحی لوزه به طور نرمال مسواک زد ؟

مسواک زدن دندان ها بعد از عمل ، حائز اهمیت است. این کار به پیشگیری از عفونت کمک کرده و در بهبود سریع ناحیه درمان ، موثر می باشد. همچنین بوی دهان شما را مطبوع می کند.