بزرگی غده تیروئید

بزرگی غده تیروئید : تیروئید بخشی از گردن است و بزرگ شدن غده تیروئید منجربه وجود برجستگی در ناحیه گردن می شود.

بزرگ شدن غده تیروئید یا همان بیماری گواتر ساده، دلیل بر کم کاری یا پرکاری تیروئید نیست و در شرایطی که تیروئید، عملکرد عادی داشته باشد نیز فرد می تواند دچار بزرگی غده تیروئید شود.

گواتر به معنای بزرگ شدن ظاهری غده تیروئید است و تنها برخی اوقات بیمار همزمان با بزرگ شدن تیروئید به کم کاری یا پرکاری تیروئید دچار است .

در بسیاری از موارد، بزرگ شدن غده تیروئید با هیچ گونه اختلال عملکردی همراه نیست .

دکتر نسرین یزدانی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی ، در زمینه درمان بیماری های مرتبط با غده تیروئید مهارت بالایی دارند و در ادامه مقاله، بیماری را مشاهده می کنید که از عراق برای درمان بزرگ بودن غده تیروئید مراجعه کرده اند.

 

بزرگی غده تیروئید

 

دلیل بزرگ شدن غده تیروئید چیست ؟

یکی از مهم ترین عوامل بروز بیماری گواتر ، کمبود ید است.

اصلی ترین فعالیت غده تیروئید، جمع آوری ید از خون به منظور تهیه هورمون تیروئید است.

زمانی که ید موجود در خون کم باشد، کم کاری غده تیروئید رخ می دهد و غده هیپوفیز که در مغز وجود دارد، پایین بودن غده تیروئید را حس می کند و به تیروئید پیغامی را ارسال می کند که منجربه تحریک و بزرگ شدن آن می شود.

هورمون محرک تیروئید یا TSH ، همان پیغامی است که از غده هیپوفیز به تیروئید فرستاده می شود و غده تیروئید را تحریک می کند و در نهایت منجربه بزرگ شدن آن می شود.

علاوه بر کمبود ید، بیماری گریوز ، گواتر مولتی ندولر و التهاب تیروئید هاشیموتو از رایج ترین دلایل بزرگ شدن غده تیروئید هستند.

هرچند که نقص های ژنتیکی ، آسیب دیدن تیروئید و عفونی بودن آن نیز از دیگر دلایل تورم غده تیروئید هستند.

بزرگی غده تیروئید خطرناک است ؟

به طور معمول  زمانی که گواتر از نظر زیبایی و جسمی، اختلالی ایجاد نکند جای نگرانی ندارد اما زمانی که تیروئید بیش از اندازه بزرگ شود با اختلالات تنفسی و بلع ، سرفه ، گرفتگی گلو و غیره همراه خواهد بود و باید درمان شود.

به همین دلیل اگر حس کردید نواحی از گردنتان حتی کمی برجسته شده است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا در صورت نیاز، اقدامات لازم انجام شود.

همچنین امکان بروز بیماری گواتر به دلیل کم کاری یا پرکاری تیروئید وجود دارد و در چنین شرایطی نیاز است که بیمار برای درمان اقدام کند.