پرده گوش یا صماخ ، غشای نازکی است که مجرای گوش میانی را از گوش خارجی جدا می کند. زمانی که صدا وارد گوش می شود، این غشا مرتعش می شود و ارتعارش یا لرزش شنوایی ایجاد می کند. در صورت جراحت پرده گوش، سیستم شنوایی مختل می شود. پارگی پرده گوش را پارگی پرده صماخ نیز می گویند.

پاره شدن پرده گوش معمولا منجر به کاهش شنوایی انتقالی می شود مگر در مواردی که همراه با پارگی پرده گوش آسیب عصب یا آسیب حسی عصبی رخ داده باشد.

 پارگی پرده گوش

چه عواملی باعث پارگی پرده گوش می شود ؟

سوراخ شدن پرده صماخ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. عفونت گوش علت رایج پارگی پرده گوش بویژه در کودکان است. فشار حاصل از تجمع مایع زیر پرده صماخ می تواند موجب پارگی یا آسیب به پرده گوش شود.

تغییر فشار : عوامل دیگری می تواند باعث پارگی پرده گوش شود که از آن جمله تغییر فشار یا باروتروما را می توان نام برد . عمدتا زمانی اتفاق می افتد که فشار خارج از گوش به شدت با فشار داخل گوش متفاوت باشد. غواصی، پرواز با هواپیما، رانندگی در ارتفاعات، امواج شوک ( ناگهانی یا ضربه ای )، ضربه مستقیم و شدید به گوش را می توان فعالیت هایی نام برد که می توانند باعث باروتروما شوند.

آسیب یا ضربه

آسیب دیدگی یا هرگونه ضربه به گوش یا کنار سر می توانند پرده گوش را پاره کند. موارد زیر به عنوان علت پارگی لاله گوش شناخته شده اند :

 • ضربه به گوش
 • آسیب دیدگی در حین ورزش
 • افتادن روی گوش
 • تصادفات رانندگی
 • وارد کردن بیش از حد هر نوع شیء مانند پنبه، ناخن انگشت یا قلم در گوش می تواند به پرده صماخ آسیب وارد کند.
 • ضربه صوتی یا آسیب به گوش در اثر صداهای بسیار زیاد و بلند می تواند پرده گوش را پاره کند.

علائم پارگی

درد ، علامت اصلی پارگی پرده گوش است. در برخی موارد ، درد ممکن است شدید باشد. می تواند در طول روز ثابت بماند یا شدت آن کم یا زیاد شود.

به تدریج درد برطرف می شود و ترشح گوش شروع می شود.

در این مرحله ، پرده گوش پاره شده است و مایعات آبکی، خونی یا چرکی ممکن است از گوش خارج شود. پارگی ناشی از عفونت گوش میانی معمولاً باعث خونریزی می شود.

عفونت گوش در کودکان خردسال ، افراد با عفونت های تنفسی مکرر ( سرما خوردگی و آنفولانزا ) یا در افرادی که در هوای آلوده زندگی می کنند و افراد دچار نقص سیستم ایمنی و افرادی که شیمی درمانی یا رادیوتراپی می کنند یبشتر رخ می دهد.

کاهش شنوایی به دنبال عفونت گوش یا پارگی می تواند جزئی یا شدید باشد.

فرد زمانی به پزشک مراجعه می کند که احساس می کند اتفاقی در گوش افتاده است.

پارگی پرده گوش

تشخیص پارگی پرده گوش

در صورت بروز علائم پارگی لاله گوش ، پزشک برای بررسی گوش از میکروسکوپ معاینه یا اتوسکوپ استفاده می کند. اتوسکوپ ابزاری برای مشاهده گوش داخلی است.

پزشک برای ارزیابی میزان آسیب از شنوایی سنجی استفاده می کند تا مشخص کند آیا پارگی پرده گوش تاثیری بر شنوایی داشته است. کاهش شنوایی به دلیل پارگی پرده گوش در بیشتر مواقع موقتی است.

معمولاً پس از بهبودی پرده گوش شنوایی تا حد زیادی بهتر می شود.

چگونه پارگی درمان می شود؟

هیچ درمان خاصی برای پارگی پرده صماخ لازم نیست. در بسیاری از موارد، پارگی پرده گوش پس از سه ماه بهبود می یابد. ممکن است پزشک برای جلوگیری از عفونت گوش یا درمان عفونت موجود، آنتی بیوتیک خوراکی یا قطره گوش تجویز کند. اگر پارگی درد ایجاد کند، پزشک ممکن است استفاده از داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را توصیه کند.

می توان برای کم کردن درد ناشی از پارگی پرده گوش از حوله گرم استفاده کرد.

در برخی موارد، جراحی برای ترمیم پارگی یک گزینه ضروری است.

گاهی اوقات در پارگی های کوچک می توان به طور سرپایی با استفاده از چربی لوبول گوش ، سوراخ را بست.

اکثر اوقات ترمیم پارگی های پرده گوش نیاز به جراحی در اتاق عمل یا عمل تمپانوپلاستی دارد.

در تمپانوپلاستی با استفاده از فاسیای عضلات اطراف گوش سوراخ ایجاد شده در روی گوش را می بندیم.

در حین بهبودی

باید گوش را خشک نگه دارید. این بدان معناست که تا زمانی که پزشک بهبودی پرده صماخ را تایید نکرده است، شنا و شیرجه انجام ندهید. هنگام دوش گرفتن نیز باید از کلاه دوش استفاده کنید یا گوش گیر ضد آب ( مانند شناگران ) در گوش خارجی خود استفاده کنید. سایر اقدامات احتیاطی عبارتند از :

 1. عدم استفاده از دارو به غیر از آنچه پزشک تجویز کرده است.
 2. مصرف تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک
 3. محافظت از گوش در برابر هوای سرد
 4. از فین کردن خودداری کنید.

چگونه می توان از پارگی پرده گوش جلوگیری کرد؟

دو اقدام مهمی که می توانید برای جلوگیری از پارگی گوش انجام دهید :

 • از قرار دادن هر شی در گوش خود – حتی برای تمیز کردن آن – خودداری کنید.
 • برای درمان سریع عفونت گوش اقدام کنید. همچنین مهم است که برای بیرون آوردن جسم خارجی در گوش خود به پزشک مراجعه کنید.